İletişim aracı olarak mekan tasarımı
Interior design as an act of communication
  1. Tez No: 122986
  2. Yazar: E. NAZLI BALTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL NALÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İLETİŞİM ARACI OLARAK MEKAN TASARIMI E. Nazlı BALTACIOĞLU İç Mimarlık Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2003 Danışman: Doç.Dr.Meral NALÇAKAN Mekanların hedeflenen kullanıcı tarafından, amaçlanan şekilde kullanılmaması, kullanım sırasında zorlanma yaşanması ve vandalizm gibi istenmeyen davranışların ortaya çıkması çok sık karşılaşılan durumlardır. Bu gibi durumlar, tasarımcı ile kullanıcı arasında bir iletişim sorunu olarak değerlendirilmektedir. Yukarıdaki gözleme dayanarak, bu çalışmada mekan tasarımı bir iletişim süreci olarak ele alınmış; etkin bir kullanım için, kullanıcının bütün yönleriyle göz önünde bulundurulduğu ve mekanı oluşturan elemanların olası etki ve iletilerinin farkında olunduğu bir yaklaşım önerilmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, mekan kavramı tanımlanarak, mekan tasarımının iletişimsel yönü ortaya konmuş; daha sonra iletişim kavramı ve iletişim süreci ele alınarak, mekan tasarımı bir iletişim süreci olarak değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, iletinin belirlenmesindeki kriterler, kaynak olarak tasarımcı ve hedef olarak kullanıcı ana başlıkları altında ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, belirlenen iletilerin mekana kodlanmasında göz önünde bulundurulması gereken kriterler ortaya konulmaya çalışılmış; bunun için mekanın davranışı yönlendirmesi ve davranış üzerindeki dolaylı etkileri ile mekan tasarımında kullanılan elemanların olası etkileri irdelenmiştir. Son olarak, genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Quite often, interiors are not used by the intended target user or they are misused and unwanted behaviors such as vandalism take place. Such situations can be claimed as a failure of communication process between the designer and the user. Therefore, this study evaluates interior design as a communication process and proposes an approach that all aspects of the user and all messages that the design elements convey are considered in the design. This study is constituted of three chapters. In the first chapter, the concept of space is defined and the communicative aspect of interior space is considered. Then, interior design is referred as a comunnication means and evaluated as a communication process regarding the theories on the concept and the process of communication. The second chapter appraises the criteria for determining the message to be conveyed under the titles of 'designer' as the source and 'user' as the target in the communication process. The last chapter is about the criteria for coding the intended massage to the physical environment. Accordingly, the direct and the indirect effects of interiors are examined and the elements of interior design are considered in this respect. Finally, a general evaluation is made.