1260-1263 yılları arasında Zamanti kazasının Muslim ve gayr-i Muslim tabaanın demografik yapısı
The Demografik structure of Moslem and non-Moslem population who lived in Zamanti district between the years 1260-1263
  1. Tez No: 123012
  2. Yazar: GÖKHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ŞAŞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada Zamantı kazasının 1260-1263 (1844-1847) yılları arasındaki müslim ve gayri müslim tebaasının demografik ve ekonomik yapısı üzerinde durulmuştur. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Zamantı kazasının tarihi süreç içerisindeki geçirmiş olduğu merhaleler hakkında bilgi verilmiştir. Kazanın ilkçağlardan Osmanlı döneminin son yıllarına kadar olan dönem bu bölümde irdelenmiştir. İkinci bölümde kazanın idari teşkilatı ve demografik yapısı üzerinde durulmuştur. Kazanın farklı dönemlerde idari alandaki değişiklikleri bu bölümde incelenmiştir. Kazanın demografik yapısı daha çok, Osmanlı arşivinden elde edilen kaynaklar ışığında değerlendirilmiştir. Müslim ve gayri müslim tebaa ayrı ayrı incelenmiştir. Üçüncü bölümde kazanın ekonomik yapısı üzerinde durulmuş olup, arşiv vesikaları esas alınarak incelenmiştir. Ekonomik yapı müslim ve gayri müslim tebaa olmak üzere ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In my thesis I studied economic and demographic structure of moslem and non-moslem population who lived in Zamantı District between 1260-1263 (1844- 1847). My thesis is formed by three parts. In the phases of Zamantı District in historic process were mentioned the period of district from ancient times to the last years of Ottoman Empire was studied in this part. In the second part managemental and demographic structure of district were mentioned. The managemental changes of district in different periods were studied in this part. The demographic structure of district was evalueted using the sources taken from Ottoman Archives. Moslem and non-moslem population were evaluated seperately. In part three the economic structure of the district was studied using the archive documents. Economic structures of moslem and non-moslem population were searched separately.