Sporun sosyalleşme sürecindeki rolü
The Role of sports at socialization process
  1. Tez No: 123023
  2. Yazar: İSMAİL İSLAMBAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Toplum, ortak bir hayat tarzına sahip, belli bir coğrafyada yaşayan, kendilerini bir bütün olarak kabul eden, karşılıklı ilişki ve etkileşim içinde bulunan insanların oluşturduğu en geniş insan grubudur. İnsanlar sosyal hayat alanı üzerinde irili ufaklı pek çok sosyal grup halinde yaşarlar. Bu grupların hepsi toplum yapısını ya da sistemini oluşturur. Toplum sistemi içerisinde niteliklerine göre aile, okul, iş yeri, spor kulübü, dernek, sendika vb. sosyal gruplar vardır. Toplum sistemi, amaçlarına, fonksiyonlarına, niteliklerine ve yapılarına göre birbiriyle uyum içerisinde olacak şekilde sosyal grupları bir arada tutar. Böylece insan grupları arasında sosyal ilişkiler dizisi meydana gelir. Sosyal gruplar arasında fonksiyonel, anlamlı, sosyal nitelikli bağlar ve etkileşimler kurulmuş olur. Spor ise, 21. yüzyıl modern toplumunun en yaygın ve etkili sosyal kurumlarından birisidir. Temel amacı, insanın bedenen, ruhen ve sosyal yönden gelişmesine katkı sağlamak olan spor, toplumların gelişmesinde de çok etkin rol oynayan sosyal bir olgudur. Günümüzde, bilinçli olarak sporun kitlelere yaygınlaştırılması ve halkın çağdaş anlamda spor yapması ile toplumların gelişmişliği arasında önemli ölçüde bir paralelliğin varlığı kabul edilmektedir. Spor, çağımızın modern toplumlarında, kültürel ve refah düzeylerinin bir göstergesi olarak kabul edilen ve sosyal hayatın tüm yönlerini etkileyen önemli bir sosyal kurumdur. Sporun, tarihi süreç içerisindeki fonksiyonları ve bu günkü yaygınlığı, popülerliği, sosyal, ekonomik, politik, uluslar arası ilişkiler, tanıtım ve eğitim yönünden etkileri ve gelecekte üstleneceği roller göz önüne alındığında önemle araştırılması ve öğrenilmesi gereken bir alan olduğu açıkça görülür. Sporun sosyalleşme sürecinin farklı aşamalarında değişik roller üstlendiği, sporun toplumsal ve kültürel bütünleşmeye önemli katkılar sağladığı saptanmıştır. İnsanların sağlıklı bir sosyal yaşam sürdürebilmeleri için spor konusunda eğitilmeleri ve IIçocukluktan itibaren bilinçlendirilmeleri gerektiği ve yaşamın her devresinde spor yapmalarının teşvik edilmesi gerektiği ve bunun için gerekli alt yapının oluşturulması noktasında devlete ve özel kuruluşlara büyük görevler düştüğü bu konudaki eksikliklerin bir an önce yapılacak yasal ve ekonomik düzenlemeler çerçevesinde kaldırılabileceği önerilebilir. Bu çalışma dört bölümde oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyalleşme ve kültür ilişkisi ile sosyalleşme ve spor ilişkisi konulan; ikinci bölümde sosyal çevre ve spor konusu; üçüncü bölümde Türkiye de sosyalleşme ve spor konusu açıklanmaya çalışılmış ve son bölümde tartışma, sonuç ve öneriler kısmına yer verilmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Society is the largest human group, who has a common lifestyle, live in a definite geography accept themselves as a whole and who are mutual in relation and interactive. People live, as big or small social group, on social life area. These group form society structure or system of it. In society system there are, family, school, office, sport chip, association, syndicate ext. Society system keep social groups together, according to their targets, functions, quality and structure. So social relation line between human group happens. Between social groups functional, meaningful, social qualified links was set up. However sport is the most spread and effective conce it of 21. century modern society. Sport whose main target is to cantribute to human body and develop their soul and social side. A parallel is accepted between developed society and generalization of society's sport habit. Sport is an important social group that effect social life and on indicator of modern society. When the sport's function in historical period and its widespread today. Its effect about popularity, social, economik, political, international, and its role in future, is kept in wiev. It will be seen cleary that sport is on area which need to be search and learn. It is found out that sport cantributed important thing to society and cultural integration and it has different role in different stage of social process. It can be suggested that for people's keeping their life as healthy social life it can be suggested that they will be educated about sport and they must be rendered canscious from childhood, they must be encouraged to make sport in all stage of their life and government and private foundation has important duty about making infrastructure for this, and deficiency about this topic, can be done away with by making new legal and economic arrangement immediately. IVThisstudy if formed of 4 part. In first part socialization and culture relation and socialization and sport relation topics, in second part social circle and sport topic, in third part socialization and Turkiye and sport topic is tried to be explaired and in last part discussion, result and suggestion part is given place to.