The Effects of teacher-centered and learner-centered teaching on practice teaching of prospective physical education teachers
Öğretmen ve öğrenci merkezli öğretimin beden eğitimi öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması üzerine etkileri
- Tez No: 123078
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2002
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 188
Özet
oz ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ MERKEZLİ ÖĞRETİMİN BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ÜZERİNE ETKİLERİ İnce, M. Levent Doktora, Eğitim Bilimleri Bölümü Tez danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ok Şubat 2002, 173 sayfa Bu çalışmanın amacı, öğretmen ve öğrenci merkezli öğretim yöntemlerinin beden eğitimi öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamasındaki beden eğitimi değer orientasyonlan, öğretim yöntemi seçimi, sınıf içi etkileşim örüntüleri ve öğretme yeterlilikleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla üniversite son sınıf öğrencisi 32 beden eğitimi öğretmen adayı, öğretim yöntemleri dersi öncesinde rastgele örnekleme yöntemi ile öğretmen ve öğrenci merkezli iki gruba ayrılmıştır. Ders, 12 hafta süresince öğretmen merkezli grupta temel olarak düz anlatım, öğretmen kaynaklı soru ve ödevlerle işlenirken; öğrenci merkezli grupta tartışma, e-posta ile tartışma, grup çalışmaları, alanda gözlem ve proje hazırlama yöntemleri ile verilmiştir. Her iki grupta da öğretim yöntemleri dersi araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Dersin sonunda, tüm öğretmen adayları ilköğretim okullarında 12 haftalık bir öğretmenlik uygulamasına katılmışlardır. Verilerin toplanmasında, öğretim yöntemleri dersi öncesi vesonrasında ve öğretmenlik uygulamasının bitiminde Değer Orientasyonu Envanteri, Öğretim Yöntemi Kontrol Listesi, Direkt ve İndirekt Öğretmen Davranışlarını Kodlama Sistemi, Öğretme Performansı Nitel Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, nitel verilerin elde edilmesi amacıyla her gruptan 4' er kişi ile öğretim yöntemleri dersinden önce ve sonra ve öğretmenlik uygulamasının bitiminde görüşmeler yapılmıştır. Değer orientasyonu sonuçlan için tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi, Öğretim Yöntemi Kontrol Listesi sonuçlan için ki-kare testi, sınıf içi etkileşim örüntü ve öğretme yeterliliği için t- testi kullanılmış; görüşme sonuçlan ise nitel değerlendirme yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuçlar, öğretmen ve öğrenci merkezli gruplar arasında değer orientasyonu, öğretim yöntemi seçimi ve öğretme yeterliliği açısında anlamlı fark olmadığını göstermiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF TEACHER-CENTERED AND LEARNER-CENTERED TEACHING ON PRACTICE TEACHING OF PROSPECTIVE PHYSICAL EDUCATION TEACHERS İnce, M. Levent ' Ph.D., Department of Educational Sciences Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ahmet Ok February 2002, 173 pages The purpose of this study was to examine the effects of teacher-centered (TC) and learner-centered (LC) teaching methods on physical education value orientations, teaching style preferences, classroom interaction patterns, and teaching effectiveness of prospective physical education teachers in practice teaching. In order to achieve this goal, 32 senior physical education prospective teachers were randomly assigned into TC and LC groups prior to teaching methods course. In the teaching methods course, the TC group was taught mainly by lecturing, teacher-initiated questioning and homeworks, while the LC group was taught mainly by class discussion, e-mail discussion, group works, field observations and projects for 12 weeks. The teaching methods course was run by the researcher in both groups. Following the course, all subjects attented a 12- week practice teaching program at elementary schools. For data collection, before and after the teaching methods course and at the end of practice teaching, the uiValue Orientation Inventory, Teaching Style Checklist, A System for Coding for Direct and Indirect Teaching Behaviors, and the Qualitative Measures of Teaching Performance Scale were used. In addition, interviews were conducted with 8 prospective teachers, 4 from each group, to gather the qualitative data before and after the teaching methods course and at the end of practice teaching. Repeated measures ANOVA for value orientation inventory results, chi-square test for the teaching style results, and t-test for classroom interaction patterns and teaching effectiveness were performed. The interview data were subjected to qualitative analysis. Results indicated that there were no significant differences in value orientations, teaching style preferences, and teaching effectiveness between the TC and LC groups (p>0.05).