İlköğretim 6. sınıf matematik dersi asal sayılar ve çarpanlara ayırma ünitesinin hedef ve davranışlarını kazandırmada aktif öğrenme yaklaşımının etkisi
The effect of active learning approach in reaching the objectives andbehaviors of the unit prime numbers and factorixation in the sixth grade in primary school
- Tez No: 159120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu araştırma; İlköğretim 6. sınıf matematik dersi asal sayılar ve çarpanlara ayırma ünitesinin öğretiminde aktif öğrenme yaklaşımının etkisini incelemeye yönelik deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın amacı, ilgili ünitenin öğretiminde aktif öğrenme yaklaşımı ile geleneksel (klasik) öğretim yöntemleri arasında bir farklılık olup olmadığım belirlemektir. Geleneksel öğretimde aktif ve sınıfa hakim olan, kontrolü elinde tutan öğretmendir. Öğrenci ise pasiftir, çoğu zaman kısa bir süre sonra dersten kopar, iletişimsizlik ve durgunluktan dolayı zamanla derse karşı ön yargılı hale gelir. Bu araştırma, öğrenci merkezli, her öğrencinin aktif katılımını gerektiren yeni bir öğrenme yaklaşımının etkisini ölçmeye yöneliktir. Bu amaçla, araştırmanın başlangıcında ilgili literatür taranıp, gerekli bilgiler elde edildikten sonra bir araştırma projesi hazırlanmıştır. Araştırmada, tez projesinde belirtildiği gibi“farklı kontrol gruplu ön test - son test modeli”kullanılmıştır. Araştırma 2004-2005 öğretim yılında Ankara iline bağlı Polatlı ilçesinde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu'nda yapılmıştır. Araştırma, matematik dersini aynı öğretmenden alan iki farklı sınıfa uygulanmıştır. Deney grubu 26, kontrol grubu 28 öğrenciden oluşturulmuştur. Deney grubunda aktif öğrenme yaklaşımına uygun olarak hazırlanan çalışma yaprakları ve etkinliklerle öğretim yapılmış, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemle ders işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından, işlenen ünite ile ilgili farklı kaynaklardan yararlanılarak çoktan seçmeli 30 soruluk bir başarı testi hazırlanmış, bu test deney ve kontrol gruplarına araştırma başlamadan ve deneysel çalışmanın bitiminde iki kez uygulanmıştır. Hazırlanan başatı testini oluşturan sorular; işlenilen ünitenin hedef ve davranışlarım ölçecek biçimde düzenlenmiştir. Basan testinin hazırlanması aşamasında uzman görüşlerine başvurulmuş, testin madde analizi, geçerlik ve güvenirlik incelemesi yapılmıştır. Bu araştırmada çözümü aranan problem,“İlköğretim 6. sınıf matematik dersi asal sayılar ve çarpanlara ayrana ünitesinin öğretiminde aktif öğrenme yaklaşımı, geleneksel öğrenme yaklaşımına göre daha etkili midir?”şeklinde ifade edilmiştir.İİ Araştırmanın problemi, üç alt problemden oluşmuştur. Alt problemler aşağıdaki gibi ifade edilmiştir: 1. İlköğretim 6. sınıf matematik dersinin ilgili ünitesinin öğretiminde“Aktif Öğrenme Yaklaşımı”nın öğrencilerin bilgi ve kavrama düzeyindeki basanlarına etkisi nasıldır? 2. İlköğretim 6. sınıf matematik dersinin ilgili ünitesinin öğretiminde“Aktif Öğrenme Yaklaşımı”nın öğrencilerin uygulama düzeyindeki basanlarına etkisi nasıldır? 3. İlköğretim 6. sınıf matematik dersinin ilgili ünitesinin öğretiminde“Aktif Öğrenme Yaklaşımı”nın öğrencilerin genel başarısına etkisi nasıldır? Araştırmada ele alınan problem ve alt problemlere ilişkin bilgiler, geliştirilen basan testi ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda uygulanan istatistiksel analiz sonuçlarından elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. Aktif öğrenme yaklaşımı, İlköğretim 6. sınıf matematik dersi asal sayılar ve çarpanlara ayırma ünitesinin öğretiminde, öğrencilerin bilgi ve kavrama düzeyindeki basanlarım artırmada geleneksel yönteme göre daha etkilidir. 2. Aktif öğrenme yaklaşımı ile geleneksel yöntem, öğrencilerin uygulama düzeyindeki basanlarım aynı derecede etkilemektedir. 3. Aktif öğrenme yaklaşımının öğrencilerin toplam basanlarım artırmada geleneksel yöntemden daha etkili olduğu söylenebilir. Aktif öğrenme yöntemi, öğrencileri derse daha iyi motive ederek öğrencilerin başarısını ve derse olan ilgilerini artırmaktadır. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgulardan hareketle matematik öğretimi için bazı öneriler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research is an experimental study aiming at examining the effect of active learning approach in the unit of prime number factoring in mathematics in the sixth grade of primary school. The aim of the research is to determine whether there is a difference between active learning approach and the traditional teaching method while teaching this unit. In traditional teaching, it is the teacher who is active and who has the control over the class. As for the students, they are passive. Most of the time, they lose their interest in the lesson in a short time; they gradually begin to get prejudiced against the lesson because of monotony and lack of communication. This study aims at measuring the effect of a new learning approach which is learner-centered and necessitates the active participation of every learner. With this aim in mind, a research project was prepared after reviewing the literature and collecting the necessary data. In this research, as it is mentioned in the thesis project,“pre-test and post-test model with different control groups”was used. The study was carried out in the academic year of 2004-2005 in Atatürk Primary School in the County of Polatlı in Ankara. This study was conducted in two different classes learning mathematics with the guidance of the same teacher. There were 26 students in the experimental group and 28 students in the control one. The experimental group was taught by worksheets and activities that were prepared in harmony with active learning approach, while the lesson was conducted through the traditional method in the control group. As the data collection tool, a 30-question achievement test, which tested the unit mentioned, was prepared by the researcher by utilizing various sources; this test was administered to the experimental and the control groups before the study and at the end of it The questions which formed the achievement test that was prepared was designed to measure the objectives and behaviors of the unit studied. During theIV preparation stage of the achievement test, expert views were sought; item, validity and reliability analyses were carried out. The problem which was tried to be solved in the study is worded as“Is active learning approach in the unit of prime number factoring in mathematics in the sixth grade of primary school more effective compared with traditional teaching approaches?”The problem of the study consisted of three sub-problems. The sub-problems are as follows: 1. What is the effect of“Active Learning Approach”in the unit of prime number factoring in mathematics in the sixth grade of primary school on student success at the knowledge and comprehension level? 2. What is the effect of“Active Learning Approach”in the unit of prime number factoring in mathematics in the sixth grade of primary school on student success at the application level? 3. What is the effect of“Active Learning Approach”in the unit of prime number factoring in mathematics in the sixth grade of primary school on overall achievement of the learners. The data which are related to the problems and sub-problems handled in the study were gained through an achievement test that was developed. The findings that were deduced from the statistical analysis results can be summarized as follows: 1- Active learning approach during the teaching of the unit of prime number factoring in mathematics in the sixth grade of primary school is more effective than the traditional approach when compared with it 2- Active learning approach and the traditional approach equally effects the success of learners at the application level. 3- It can be said that active learning approach is more effective in boosting learners' overall achievements than the traditional one.Active learning approach increases learners' interest for the lesson and then- success by motivating them better. Accepting the findings that were gained through this research as a departure point, some suggestions related to mathematics teaching were made.