Başlangıcından günümüze Türkiye'de gravür baskı sanatı
The Art of engraving in Turkey from its beginning up to the present
- Tez No: 123098
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET HAŞİMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE TÜRKİYE'DE GRAVÜR SANATI C. Didem ÖZIŞIK Danışman: Doç. Dr. Fikret HAŞİMOV 2003-Sayfa: 133 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Fikret HAŞİMOV Yrd. Doç. Mehmet KAVUKÇU Yrd. Doç. Şeyda ALGAÇ Baskıresim sanatı, toplumu oluşturan katlar arasında her türlü bilgi alışverişini sağlayan en önemli etkinliklerden biridir. İnsanın bilincini ayrıcalıklı seçkinler düzeyinde değil, yığınlar düzeyinde etkilemesi için somut durumu yaratmaktadır. Azlık ve kazanç düşüncelerinin bir kenara bırakıldığı toplumlarda, gravür ve benzeri çoğaltılmış özgün eserler çok daha yaygın ve etkin konumdadır. Bu tür sorunları, çok öncelerden büyük oranda aşan batı toplumları ve sanatçılar, baskı resme ve çoğaltılmışlara gereken önemi vermişlerdir. Günümüzde Özgünbaskı adı altında gerçekleştirilen baskı teknikleri, uygarlığın beşiği Anadolu toprakları üzerinde, binlerce yıldan beri değişik amaçlala kullanılmış, fakat bu geleneğin özgün baskı yolunda geliştirilmesi; 1800'lerden itibaren girişilen batılılaşma hareketlerine kadar amaçlanmamıştır. Bu hareketlere paralel olarak, batılı üretim biçimlerinin Türkiye'de etkisini göstermesiyle birlikte; baskı sanatı, toplum yaşamının içine girmiş ve günümüze kadar değişik aşamalar katederek resim sanatımız içinde yerini almıştır.“Özgün”niteliğine uygun düşen baskı tekniklerinin, Türkiye'deki başlangıçları ve gelişmesi hakkındaki araştırmayı kapsayan bu çalışma, üç bölüm olarak sunulmuştur. Birinci bölümde, bası-baskı-özgünbaskı kavramı sorgulamasıyla birlikte gravür baskı tarihi incelenmiştir. İkinci bölümde, gravürün teknik özellikleri, kalıpların yapısına göre yüksek ve çukur baskı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de gravür baskı sanatı, Sanayii Nefise öncesi, Sanayii Nefise ve Hakkaklık atölyesi ve son olarak da Sanayii Nefise sonrası gelişmeler olmak üzere üç dönem içerisinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE ART OF ENGRAVING IN TURKEY FROM ITS BEGINNING UP TO THE PRESENT CDidem ÖZIŞIK Supervisor: Associated Professor Dr. Fikret HAŞİMOV 2003 -Pages: 133 Jury: Associated Professor Dr. Fikret HAŞİMOV Assistant Professor Mehmet KAVUKÇU Assistant Professor Şeyda ALGAÇ The art of engraving is one of the most significant activities providing all sorts of information exchange between the classes constituting the society. It creates the concrete situation necessary to influence man's conscience at the level of masses, not of the privileged elites. In the societies where the thoughts of profit and scarcity are put aside, engravings and similar reproduced original works are more common and influential. Having already overcome such problems to a large extent in the preceding years, the western societies and artists attach enough importance to the engraving and reproductions. Applied under the name of engraving, the printing techniques today have been in use for different purposes for thousands of years in Anatolia, the cradle of civilization. However, it was not until the western production styles appeared in Turkey along with these trends that the art of printing fist penetrated into the social life and then took its place in the art of painting. This study covers the beginnings and development of the printing techniques labelled as engraving, presenting it in three chapters. The first chapter gives an account of the history of engraving together with an investigation into the techniques of printing and engraving. The second chapter is assigned to the technical aspects of the engraving, in which there appear two types such as 'high' and 'low' printing. The third chapter examines the history of art of engraving in three periods, dividing it in three periods: before, during and after Sanayii Nefise.