Terörizm ve terörizmin önlenmesine yönelik uluslararası gelişmeler
Terrorism andefforts to combat with international terrorism
  1. Tez No: 123099
  2. Yazar: HAMZA İLBEĞİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET 20 YY in ikinci yarısı ile birlikte terörizm, bütün ülkeler için müşterek bir sorun haline gelmiştir. Halen dünyanın hiçbir bölgesi ve ülkesi terörist saldırılardan muaf değildir. Çağın hastalığı olarak da adlandırılan terörizm hareketleri, günden güne yoğunluk kazanarak toplum gündeminin en üst sıralarına çıkmakta ve bu nedenle tüm toplumu ve dünyayı meşgul etmektedir. Terörizm, ülkelerle sınırlı kalmamakta, bütün devletleri tehdit etmektedir, örgütlü teröristlerin şiddet eylemlerinin belirli ölçüleri aşması halinde, yürürlükteki yasalar bu mücadele de yetersiz kalmaktadır. Bu nedenledir ki, demokrasileri tahribe yönelik bir tehdit olarak nitelendirilen terörizm ile, yalnız milli değil, milletlerarası düzeyde bir dayanışma ve işbirliği içinde mücadele zorunlu hale gelmiştir. Uluslararası mücadelede her şeyden önce normatif düzeyde güçlükler vardır. Terörizmin evrensel ve bağlayıcı bir tarifi yapılamamıştır. Uçak kaçırma, gemi kaçırma, milletlerarası alanda korunan kimselere karşı suçların önlenmesi ve cezalandırılması veya rehin alma gibi spesifik konularda terörizmin önlenmesi için çok taraflı sözleşmeler yapılmıştır. Ancak bunlar yeterli değildir. Halen terör eylemleri bazı devletler tarafından siyasi suç olarak değerlendirilmektedir. Terörizme karışan devletler ve grupları milletlerarası alanda kamuoyu önünde denetleyecek ve yargılayabilecek, teröristleri cezalandıracak ve iade edilmelerini sağlayacak düzenlemeler yeterli seviyeye ulaşamamıştır. Uluslararası işbirliği tam olarak gerçekleşmedikçe başarıya ulaşamaz. Bunun için terörizmin insanlığa karşı suç olduğu kabul edilerek, Birleşmiş Milletler bünyesinde tüm dünya ülkelerinin katılımı ile yeni ve kapsamlı uluslararası antlaşmalar imzalanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Terrorism has become a common danger for all countries after second decade of 20 th century. Now, disticksofworld and countries are not out of terrorist attacks. Terrorist movements named as centuries disease, increase sociaties interest day and day, therefore all society ant whole world engaged with it. Terrorismis is not limited with countries, threating all countries. When the violance of the terrorist organizations increase the borders, valid laws may be insafficient fighting it. Thus.as a danger destroying demokracy, it is necessary tocombat withterrorism in international rank solidarity. First of all, there are lawfull problems with international combat. There is no universal and binding explanation of terrorism. The governments have signed some agreementb about definit subjects, such as kidnapping planes, kidnapping ships, preventing crimes against protecting international man and hostage. But these efforts are not enough. Some governments still think that the terrorist actions are political crimes. There is no agreement in the international arena, about checking, judging and punishing the groups and governments that interfere terrorism. If international collabration can not be provide between governments, this combat can not be succesfull. For this, all governments must agree that terrorism is crime to all human, and under the effort of United Nations, all countries must sign new and comprehennsive agreements about terrorism.