Terörizmin finansmanı suçu: Uluslararası standartlar ve uygulama
The crime of financing terrorism: International standards and practice
- Tez No: 1013143
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DİNÇKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, terörizmin finansmanı olgusunu hukuki ve kavramsal yönleriyle inceleyerek Türk hukukunda düzenlenen terörizmin finansmanı suçunun uluslararası standartlar ve suç teorisi bakımından değerlendirilmesidir. Terör örgütlerinin faaliyetlerini sürdürebilmelerinde finansal kaynakların belirleyici rol oynaması, terörle mücadelenin yalnızca güvenlik tedbirleriyle sınırlı kalamayacağını ortaya koymaktadır. Bu nedenle çalışma, finansman faaliyetlerinin önlenmesine yönelik hukuki mekanizmaların kapsamını ve etkinliğini analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışma üç bölümden oluşacak şekilde kurgulanmıştır. İlk bölümde terör ve terörizm kavramları tarihsel gelişimi, nedenleri ve etkileri çerçevesinde ele alınmıştır. İkinci bölümde terörizmin finansmanı kavramı, finansman yöntemleri, finansal kaynak türleri ve uluslararası düzenlemeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında terörizmin finansmanı suçu; maddi ve manevi unsurlar, hukuka aykırılık, özel görünüş şekilleri, yaptırım ve muhakeme boyutları bakımından değerlendirilmiştir. Çalışma, etkin mücadelenin hukuki belirlilik, kurumsal koordinasyon ve uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesiyle mümkün olacağı sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the phenomenon of terrorist financing from legal and conceptual perspectives and to evaluate the crime of terrorist financing as regulated under Turkish law in light of international standards and criminal theory. The decisive role that financial resources play in enabling terrorist organizations to sustain their activities demonstrates that the fight against terrorism cannot be limited to security measures alone. For this reason, the study aims to analyze the scope and effectiveness of legal mechanisms designed to prevent financing activities. The study is structured into three sections. The first section addresses the concepts of terror and terrorism within the framework of their historical development, causes, and effects. The second section examines the concept of the financing of terrorism, financing methods, types of financial resources, and international regulations. In the third section, the crime of terrorist financing under Law No. 6415 on the Prevention of the Financing of Terrorism is evaluated in terms of its material and immaterial elements, illegality, specific forms of manifestation, and the dimensions of sanctions and adjudication. The study concludes that an effective fight against terrorist financing is possible only through the strengthening of legal certainty, institutional coordination, and international cooperation.