Terörizmin finansmanı: PKK, ETA ve İRA terör örgütlerinin karşılaştırılması
Terrorism financing: Comparison of PKK, ETA and IRA terrorist organizations
  1. Tez No: 358675
  2. Yazar: BEKİR GÜCENMEZ
  3. Danışmanlar: DR. FİGEN KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, PKK, ETA ve IRA terör örgütlerinin finans kaynaklarının karşılaştırılarak farklarının araştırılması ve bu farkların ışığında terörizmin finansmanının önlenmesi konusunda ülkemizde alınan tedbirler incelenerek alınabilecek ilave önlemlerin ortaya çıkarılmasıdır. Tezin birinci bölümünde kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Bu maksatla terör, terörizm, organize suç, terörizmin finansmanı ve karapara kavramları açıklanarak, farkları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde PKK, ETA ve IRA terör örgütleri incelenmiştir. Öncelikle örgütlerin tanınması amacıyla örgütler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu maksatla örgütlerin amacı ve yapıları ile örgütlerin kısa tarihçeleri incelenmiştir. Daha sonra örgütlerin finans kaynakları literatüre uygun olarak, yasal finans kaynakları, yasa dışı finans kaynakları ve dış destek başlıkları altında ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, üç terör örgütünün finans kaynakları karşılaştırılarak aradaki farklar ortaya konulmuş ve Türkiye'nin terörizmin finansmanının önlenmesi konusunda yapmış olduğu çalışmalar incelenerek eksik olan hususlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin son bölümünde ise bulgular ve sonuçlar tartışılmıştır. Araştırmanın sonucunda; PKK terör örgütünün, ETA ve IRA terör örgütlerine göre organize suç faaliyetlerinde daha aktif rol aldığı, bu nedenle yasa dışı gelirinin yüksek miktarda olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca PKK terör örgütünün gelirinin azaltılması için Türkiye'nin uluslararası sistemin getirdiği hukuki ve finansal düzenlemeleri oluşturmanın yanında, PKK'nın finans kaynaklarının önlenmesine yönelik operasyonel kapasitesinde iyileştirmeler yapması gerektiği ve örgütün en önemli finans kaynağı olan kaçakçılıkla mücadelede kaçakçılığı ortaya çıkaran sebepleri ortadan kaldırması için mücadele etmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the thesis is to research the differences between financial resources of PKK, ETA and IRA terrorist organizations and in light of these differences, to examine the Turkey's measures for combating terrorism financing and to determine the additional measures. In the first chapter of the thesis, is created the conceptual framework. For this purpose, concepts of terror, terrorism, organized crime, terrorism financing, money laundering and differences of these concepts are described. In the second chapter, The PKK, ETA, the IRA terrorist organizations were examined. Firstly, in order to recognize the terrorist organizations were given general information about organizations. For this reason, the purpose and the structure and the brief history of organizations were examined.. After that, financial resources of the organizations were explained, according to the literature, with the title of legal financial resources, illegal financial resources and foreign state support. In the third chapter, the financial resources of PKK, ETA and IRA terrorist organizations were compared and the differences were described with reasons and Turkey's measures were examined about combating terrorism financing. In the conclusion chapter, findings and results were discussed. Result of the research; PKK terrorist organization take a more active role in organized criminal activities than ETA and IRA. Because of that illegal income of PKK is high amount and for preventing the illegal income of PKK is necessary to improve operational capacity and remove the reason that creates smuggling in addition to judicial and financial regulations.