Poetics of politics in Shakespeare's Hamlet and Romeo and Juliet
Shakespeare'in Hamlet ve Romeo ve Juliet adlı tiyatro eserlerinde politik poetika
- Tez No: 123107
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN BOŞNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın başlığı olan“Shakespeare' in Hamlet ve Romeo ve Jülyet isimli eserlerindeki politik poetikası”ifadesinden de anlaşılacağı üzere bu çalışma Shakespeare' in adı geçen iki eserini politik açıdan incelemektir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra, birinci bölüm Hamlet adlı eseri politik açıdan ele alırken, o zamanların Danimarka' sındaki politik şartları, Hamlet ve Claudius arasındaki politik rekabeti, İncil açısından Claudius' un kral iken itibar kaybedişini, Hristiyanlığın zamanın politikasına ne oranda müdahale ettiğini, ve de politikacı kimselerin bireysel ve toplumsal tercihleri ve sonuçlarını inceler. Üçüncü bölüm Romeo ve Juliet adlı eseri politik açıdan ele alırken Prens Escalu' un otoritesini, Rahip Lawrence' m şahsında hristiyanlığın dönemin politikasına müdahalesini, öc almanın nasıl politik bir belirleyici olabildiğini, şahsi hakların kurumsal kurallar karşısındaki tutumu marksist-anaşist edebiyat kuramları bakımından incelenmesinde elde edilen sonuçlan gösterir
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT As the title,“Poetics of Politics in Shakespeare's Hamlet and Romeo and Juliet”suggests, the present study is an attempt to analyze the two works in terms of politics. This present study falls into four chapters. After the introductory chapter, Chapter I analyzes what politics and political are giving definitions and scope of these two terms. Chapter II focuses on the politics in Hamlet in terms of the political conditions in the then Denmark, hamlet and Claudius as political rivals, from biblical point of view the fall of Claudius as the King of the country, the interference of Christianity into the politics of the times, and individual vs. social choices of political characters and the results. Chapter III explores politics in Romeo and Juliet with emphases on Prince Escalus's authority, the interference of Christianity to politics in the person of Friar Lawrence, revenge as a political determinant, individual rights vs. institutional rules and oppression from an anarchist-marxist point of view. Finally, Chapter TV sums up all that has been analyzed in the study. r.ucra*»