The temptress archetype in One Thousand and One Nights
Binbir Gece Masalları'nda baştan çıkaran kadın arketipi
  1. Tez No: 815927
  2. Yazar: BUKET BAKIR BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU ÖZGE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Arapça Alf Layla wa Layla olarak da bilinen Binbir Gece Masalları, Orta Doğu ve Güney Asya halk masallarını ve Arapça derlenmiş öyküleri içeren kapsamlı ve evrensel bir edebi eserdir. Kadınlar, özellikle masalların anlatıcısı ve çerçeve öykünün kahramanı Şehrazat olmak üzere, Binbir Gece Masalları'nın en önemli karakterlerini oluşturur. Baştan çıkarıcı kadın arketipinin temsilleri genellikle ahlaksız, aşağılanmış ve kaçınılması gereken kadınlar olarak tasvir edilir. Ayrıca, toplumdaki geleneksel cinsiyet rollerini tedirgin ettikleri için, genellikle rahatsız edici bir figür olarak görülür. Ataerkil sisteme karşı çıkarlar ve güç elde etmek için cinselliği kullanarak kendi eylemliliklerini ortaya koyarlar. Kitap, kadınlara failliği sunarken aynı zamanda onları aşağılayıcı bir şekilde resmetmekte ve böylece kadın bedenlerinin cinselleştirilmiş veya erotik tasviri yoluyla ataerkil toplumun çıplaklık özlemini tatmin etmektedir. Bu durum kadın karakterleri nesneleştirirken aynı zamanda erkek karakterlerle oynamalarına izin vererek onları erkeklerin üstesinden gelmeye teşvik etmektedir. Bu tez, Binbir Gece Masalları'ndaki baştan çıkarıcı kadın arketipinin temsillerini, özelliklerini ve bunların edebiyat, mitoloji, din ve tarihle bağlantılarını araştırmakta ve bu tasvirlerin geleneksel toplumsal cinsiyet normlarına nasıl meydan okuduğuna, kadınları nasıl güçlendirdiğine ve onlara dayatılan toplumsal kısıtlamaları nasıl aştığına dair ayrıntılı bir anlayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One Thousand and One Nights is an extensive and universal literary work including Middle Eastern and South Asian folktales and stories compiled in Arabic. Women constitute the most important characters of the Nights, especially Scheherazade, the narrator of the tales and the heroine of the frame story. The representations of the temptress archetype are often portrayed as women who are immoral, degraded, and should be avoided. In addition, because they agitate traditional gender roles in society, it is often seen as a disturbing figure. They oppose the patriarchal system and assert their agency by using sexuality to acquire power. The novel gives women agency while simultaneously painting them in a negative light, and by sexualizing or portraying female bodies erotically, it meets the raw need of the patriarchal society. This encourages the female characters to overpower males while objectifying them and enables them to play around with the male characters. This thesis explores the representations of the temptress archetype in One Thousand and One Nights, their characteristics, and their connections to literature, mythology, religion, and history and offers a detailed understanding of how these portrayals defy traditional gender norms, empower women, and go through the social restraints imposed on them.