Effectiveness of educational activities and study of a case
Eğitim aktivitelerinin etkinliği ve konu çalışması
  1. Tez No: 123111
  2. Yazar: ÖMER BİLGİÇLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABAHADDİN ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Hızla artan rekabet koşullan ve büyüyen işletmeler, neticesinde işletme sahiplerini daha güçlü çalışanları bünyelerine almaya veya mevcut çalışanlarını bu anlamda yetiştirmeye sevk etmektedir. Kuşkusuz işletmenin devamlı kendini yenilemesi değişen şartlara adapte olması çalışanlarının bilgi, beceri ve gayretleriyle olabilir. Ancak bu durum gerek yeni personelin gerekse mevcut çalışanların görevlerini daha başarılı bir biçimde yerine getirebilmesi ve işletmeye devamlı artan bir değer kazandırabilmeleri için onlara hem örgütsel hem de kişisel amaçlarım gerçekleştirebilecekleri etkin ve sürekli eğitim programlarının uygulamasıyla mümkün olabilecektir. Tezimde eğitimin önemi,tanımı ve amacından başlayarak hemen hemen işletmelerde kullanılan tüm eğitim yöntemlerinden bahsetmeye çalıştım. Hemen ardından eğitim faaliyetlerinin gerek işletme gerekse personel üzerindeki etkilerini, yararlarını irdelemeye çalıştım. Tezimizin ilk iki bölümünde kuramsal olarak incelemeye çalıştığım eğitim faaliyetlerinin hizmet sektöründe çalışan personel üzerindeki etkilerini araştırmak için bir anket düzenleyerek bu anketi ülkemizde ve dünyada önemli kurumlar olarak kabul edilen aynı zamanda hizmet sektörleri içinde en yoğun insan ilişkilerinin yaşandığı işletmelerden olan bankacılık sektöründeki Vakıfbank, Yapı ve Kredi Bankası ve Anadolu Finans Kurumunda çalışan personel üzerinde uyguladım. Anket çalışmasıyla eğitim faaliyetlerinin yukarıda adı geçen kurumlarda çalışan personel üzerindeki gerek örgütsel gerekse kişisel amaçlarına ulaşmada etkilerinin yanı sıra eğitim faaliyetlerini ne derece etkili bulduklarını farklı sorularla irdelemeye çalıştık. Anahtar Kelimler Eğitim Faaliyetleri Etkililik Vaka Çalışması Anket III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Severe competitive conditions and growing enterprises force owners of enterprises to employ professional managers and qualified employees. Needless to say, an enterprise adapts itself to rapidly changing and developing conditions by means of employees provided with skills abilities. Enterprises may select personnel by best means and employ them by most effective methods, yet such conditions are inadequate. Both current personnel and newly employed ones have to be backed by effective and continues educational programs for better and growing contribution to the enterprise. Starting with definition, the importance and aims of the education, in my thesis I try to discuss almost all educational methods utilized in enterprises. Then we examine effects and benefits of the educational activities on enterprise and personnel. The first two parts of the thesis focus on theoretical aspects and a questionnaire conducted for search of the effects of educational activities on personnel in service sector. The questionnaire was filled out by banking sector personnel who are believed both in this country and out as involved in massive human relations. The institutions included in the questionnaire are Vakifbank, Yapı Kredi Bankası and Anadolu Finans. By the study of questionnaires, I analyzed the effects of educational activities on the personnel while realizing both their personal and organizational goals and some various issues such as to what extent they think that the educational activities are effective.