The validity of freud's oedipus complex in Oedipus Rex, Hamlet and Desire Under the Elms
Freud'un oedipus kompleksi teorisinin Oedipus Rex, Hamlet ve Desire Under the Elms adlı eserlerde geçerliliği
- Tez No: 123117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN BOŞNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezin yazılış amacı Freud'un Oedipus kompleksi teorisinin geçerliliğini Sophocles'in Oedipus Rex, Shakespeare 'in Hamlet ve O'Neill'in Desire Under the Elms adlı eserlerinde incelemektir. Baba (Hamlet'de baba yerine amca) ve oğul arasındaki çatışma incelenirken, Yunan, İngiliz ve Amerikan tiyatrolarından seçilen bu eserlere atıfta bulunulmaktadır. Oedipus kompleksi, başlıktan anlaşılacağı üzere, bu tezin ana konusudur. Oedipus kompleksi terimini ilk kullanan Freud olmasına rağmen, o, yine ilk kez Jung tarafından kullanılan 'kompleks' teriminden faydalanır ve Oedipus kompleksi Freud'un en fazla ilgi gören kitabı, The Interpretation of Dreams, de ilk kez yer alır. Freud, önce hipnoz daha sonra 'Serbest Çağrışım' tekniğini kullanarak, Jung'ın çağrışım testlerinde yaptığı gibi, hastalarına zihinlerini rahatsız eden şeyleri söyletir. 'Serbest Çağrışım' tekniğinde, hastalar, zihinlerinden geçen herşeyi ardarda dile getirirler. Bastırılmış duygu ve deneyimleri bu yolla tekrar bilince taşıyarak, hastalardaki zihinsel karmaşalar giderilir. Freud 'a göre zihinsel karmaşaları kelimelere dökmek, bu karmaşalardan kurtulmak ve sağlıklı bir kişiliğe sahip olmakta izlenecek tek yoldur. Freud, Oedipus kompleksinde, erkek çocuğun annesine aşın bir bağlılığı olduğunu iddia eder. onun bu bağlılığı babasını kendisine rakip olarak görmesine yol açar. Çocuk, babasını güç kaynağı ve kendisini iğdiş edebilecek kişi olarak algıladığı için, annesine olan düşkünlüğünden vazgeçer, kendisini babasıyla özdeşleştirir ve sonraları ailesi dışında bir karşı cinse bağlanır. Böylece Oedipus kompleksini bertaraf etmiş olur. Bu gelişmeleri gösteremeyen çocuk, yetişkinlikte, aynı cinse ilgi duyma ya da karşı cinste aradığını bulamama gibi kişilik sorunlarıyla karşılaşır. Bu tez altı ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım, Freud'un zihnin yapısı ve psikoseksuel kişilik gelişimi çalışmalarını ve görüşlerini içermektedir. Oedipus kompleksinin nasıl oluştuğu ve sonuçlan da bu bölümde yer almaktadır. İkinci kısımda, Uranus, Kronus ve Zeus'un hikayelerinde Oedipal karmaşaların ne şekilde yer aldığı, anne-babalarıyla olan ilişkilerine atıfta bulunularak anlatılmaktadır. Ayrıca, asi erkek evlada Yunan mitolojisinden örnek olarak alman Kronus ve Zeus'un, annelerinin desteğiyle, babalarını nasıl tahttan indirdikleri de bu bölümde yer almaktadır. Üçüncükısımda Sophocles 'in oyunu Oedipus Rex'de, Oedipus 'm bilmeden kendi babasını nasıl öldürdüğü ve yine bilmeden kendi annesiyle nasıl evlendiği yer almaktadır. Freud'un Oedipus kompleksine adını veren Oedipus, geleceği hakkındaki kehanetleri çürütmeye çalışsa da, Freud'un 'Oedipal hayaller' dediği suçlan işlemekten kaçınamaz. Yine de Oedipus, bu tezde Oedipus kompleksiyle ilgili olarak yeralan en masum kişidir. Dördüncü kısmın temelini Shakespeare 'in eseri Hamlet'deki Oedipal problemler oluşturmaktadır. Oyun, babasının ruhu tarafından öç almakla görevlendirilen Hamlet' in bu görevi yerine getirmekteki tereddütleri üzerine kurulmuştur. Oyun süresince Hamlet 'in zihnini kurcalayan iki şey vardır: babasının ölümünden hemen sonra, annesinin amcasıyla aceleten evlenmesi ve amcasının, Hamlet'i tahttan uzaklaştırması. Kendisini özdeşleştirdiği amcasının, annesiyle evli olması Hamlet'in onu öldüremeyişinin en önemli sebebi olarak bu kısımda yer almaktadır. Beşinci kısım, katı ve sadece kendi doğrularını kabul eden bir baba ile ölmüş annesinin hatırasına esir olan bir oğul arasındaki savaşı anlatmaktadır. Annesi, babasının maruz bıraktığı ağır çalışma şartlarından dolayı ölen genç Cabot, babasından öyle nefret eder ki, babasına sahip olduğu herşeyi kaybettirir: oğullarını, yeni karısını, çocuğunu, parasını ve ancak yanında huzur bulduğu ineklerini. Altıncı ve en son kısımda ise konu toparlanıp varılan sonuçlar anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study attempts to analyze the validity of Freud's theory of Oedipus complex in three plays, Oedipus Rex. Hamlet and Desire Under the Elms written by Sophocles, W. Shakespeare and E.O'Neill respectively. In reference to these works from the Greek, English and American dramas, the struggle between the father (the father figure in Hamlet) and the son is studied. As the title suggests, the Oedipus complex is the main concern in this study. Freud is known as the first person who used the term Oedipus complex. However, he takes over Jung's term 'complex' and uses it in his most widely read book, The Interpretation of Dreams. Similar to Jung's association tests, Freud first uses hypnosis and then 'Free Association' to make the patients tell what oppresses their mind. In 'Free Association', the patients say out loud everything that came into their minds as one association followed another. By this way of making the repressed emotions or experiences conscious again, the mental conflicts in the patients' minds are removed. Thus, for Freud, turning the mental disorders into words is the only way to rid of them and to develop a healthy personality. As Freud claims, the concept of Oedipus complex consists of the boy - child's strong attachment to his mother. Whereas, the father is considered as a rival in this love. Since he is the source of all authority and capable of castrating the boy - child, the latter abandons his love for the mother, identifies himself with the father, and later has a much mature relationship with someone outside the family. Thus, the boy - child makes a successful transition to manhood and overcomes his Oedipus complex. Otherwise, the individual may have personality difficulties, such as homosexuality and unsatisfying relationships with women in his future life. This study falls into six essential parts. Chapter I will focus on the studies and ideas of Freud on the structures of the mind and psychosexual theory of personality development. It will also include Freud's ideas on how the Oedipus complex occurs and what results it may have in the individual's life. Chapter II will be on how the oedipal conflicts take place in the stories of Uranus, Cronus and Zeus referring to their relations with the mother and father figures. It will also tell about how Cronus and Zeus, as the rebellious sons in Greek mythology, depose their fathers with the help of their mothers.Chapter III will explore Sophocles' play Oedipus Rex whose character, Oedipus, unwittingly kills his own father and again unwittingly marries his own mother. Freud's Oedipus complex is named after Oedipus. Though Oedipus tries to escape the fate reported by the oracle, it becomes his ill - fate to commit the above mentioned 'oedipal dreams' in Freud's words. However, he seems to be the most innocent one among the characters studied here in terms of Oedipus complex. Chapter IV will focus on the Oedipal problem in Shakespeare's Hamlet. The play is built up on Hamlet's hesitations over fulfilling the task of revenge assigned to him by his father's ghost. There are two points that burden Hamlet's mind throughout the play: His mother's hasty remarriage to his uncle just after the unusual death of his father and his uncle's excluding Hamlet from his birth - right. It's this first point that prevents Hamlet from killing Claudius who is considered as the other self by Hamlet. Chapter V is essentially on the struggle between a hard and self - righteous father and a son who is possessed by the memory of his dead mother. The hard working conditions exposed by his father cause the death of son Cabot's mother and he hates his father so much that at the end he makes his father deprived of what the latter has before: his sons, his new wife, his baby, his money and his cows with which he finds peace. Finally, Chapter VI will sum up all that has been analyzed in terms of Freud's theory of Oedipus complex in this study.