Üniversite öğrencilerinde uyuma dönük başaçıkma davranışları, depresyon ve psikolojik belirtiler
  1. Tez No: 123140
  2. Yazar: OSMAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
02. ÖZET Bu araştırma uyuma yönelik başaçıkma davranışlarının psikolojik belirtiler açısından değişkenliğinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu araştırma üniversite birinci ve ikinci sınıflar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Üniversiteye başlama aşamasında yaşanılan uyum sorunlarının daha fazla strese neden olacağı ve psikolojik belirtilerin artması söz konudur. Üniversite ortamında yaşanılan stresin ve psikolojik belirtilerin hangi tür farklılıklar gösterdiği araştırılması gereken önemli bir konudur. Araştırma grubu K.T.Ü. Fatih Eğitim Fakültesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesinden seçilen tesadüfi olarak seçilen 627 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya alınan kız ve erkek öğrencilerin sayılan birbirine yakındır. Araştırmada kullanılan veriler üç araç ile toplanmıştır. Bunlardan birincisi Özbay ve Şahin (1997) tarafindan geliştirilen Stresle Başaçıkma Tulumları Envanteri, ikincisi uyarlaması Birsöz (1980) tarafindan yapılan Belirti Tarama Listesi (SCL-90) dir. Bu araştırmayı yaparken güz yarıyılın ilk altı haftası içerisinde ölçümler alınmış ve sonraki yıl aynı bölümlerde okuyan öğrencilerden ikinci ölçümler alınmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SSPS WINDOWS programıyla gerçekleştirilmiştir. Betimsel sonuçların elde edilmesinin yanında, bazı değişkenlere bağlı farkları belirlemek için t testi, değişkenler arsındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için Pearson korelasyon yöntemi uygulanmış ve elde edilen korelasyon sonuçlarına dayalı olarak genel belirtiler üzerinde Hryerarşik Çok Yönlü Regresyon Analizi yapılmıştır. Sonuçlar a = 0.05 düzeyinde test edilmiştir. Araştırma sonucunda birinci sınıf üniversite öğrencileri ile ikinci sınıf üniversite öğrencilerinin psikolojik belirtiler açısından belirti düzeyleri incelendiğinde ikinci sınıf öğrencilerin psikolojik belirti puanlarının yükseldiği görülmüştür. Biyokimyasal kaçış, duygusal kaçma ve dış yardım arama birinci sınıfların sıklıkla başvurdukları başaçıkma tarzları arasında yer alırken ikinci sınıf öğrencilerinde duygusal kaçma ve dış yardım arama başaçıkma davranışlarının sıklıkla kullanıldığı belirlenmiştir. Cinsiyet bağlamında depresyon, psikolojik belirtiler ve başaçıkma tutumlarının farklılaşma gösterdiği görülmüştür. Sonuçlar psikolojik danışma ve üniversite öğrencilerinin sorunları kapsamında yorumlanarak tartışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary This study is aimed to investigate the adaptive coping behaviors of college students as related to psychological symptoms. This study is conducted on the college freshmen and sophomores. College entrance deemed to trigger new sources of stress and psychological symptoms. This study is apt to search the relationship between coping and pspchological symptoms from freshmen to sophomores. The sample of the study consists of 627 college students, from the four colleges in Karadeniz Technical University. Gender and other demographics were considered to be equal across the sample. Main data collection tools selected were SCL-90 and Coping Behaviors Inventory-CBI. CBI was originally develop for international students abroad and adapted to Turkish university students by Ozbay and Şahin. Data collections were done at the first three weeks of the fell semester, as the beginning of the school year. Statistical analysis was carried out by SPSS/WINDOWS. Main instrument of data analysis is regression anaysis with a multivariate model. Separate group difference analyses were conducted with student t test and ANOVAs. All the results were tested at the.05 alpha level. The results of the study revealed that college sophomores are more inclined to psychological symptoms than freshmen in almost all symptom types. College freshmen tend to use more biochemical, emotional disengagement, and external help seeking type of coping. Whereas, for the college sophomores the most frequent coping types are emotional disengagement and external help seeking. Gender differences were detected for both college students' coping behaviors and psychological symptoms. The results are discussed regarding college students' adaptive coping process as well all the type of distressing sources, and the findings of the study are compared to the previous research findings. VII