ERP yazılımlarının Türkiye uygulamalarında kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 123156
  2. Yazar: KEMAL ÇAKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRDOĞAN BAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
02. ÖZET 90'lı yıllara gelindiğinde rekabet uluslararası bir boyut kazanmış ve içeriği büyük ölçüde farklılaşmıştır. Temin süreleri azalmış, teslim zamanı kısalmış ve kaynakların daha etkin kullanımı zorunlu hale gelmiştir. İşletmeler faaliyetlerinin önemli bir kısmını uluslararası alana taşımak durumunda kalmışlardır. Tedarik zincirinin en başından en sonundaki müşteriye kadar olan süreçlerdeki tüm faaliyetlerin etkin bir biçimde planlanıp kontrol edilmesi, fiziki olarak farklı yerlerde bulunan işletme birimleri arasında kaynak sağlama ve dağıtım fâaliyetlerini koordineli olarak düzenlenmesi ve pazardaki değişimlere daha çabuk tepki verecek esnek bir yapı oluşturulması gereksinimleri ERP sistemini ortaya çıkarmıştır. ERP sistemleri stratejik planlama içerisinde karar destek sistemlerinde önemli bu yer tutmaktadır. İşletmeler için oldukça pahalı sayılabilecek bu yazılımların etkin bir biçimde kullanılamaması kaynak israfı yanında rekabette avantaj sağlayamama ve geri kalma sonucunu doğuracaktır. Bu açıdan ERP sitemlerinin uygulama başarısında etkili olan faktörlerin bilinmesi ve uygulamada bunlara gereken önemin verilmesi gerekmektedir. Literatürde ERP sistemlerinin başarısı için kritik sayılabilecek faktörler üst yönetim desteği, etkin proje yönetimi, eğitim ve yetiştirme, yazdım satıcısı desteği, organizasyonel uyum, ERP öncesinde kullanılan sistemler, işletme genelinde destek, donanım/yazılımın uygunluğu olarak sıralanmıştır. Çalışmada ERP sistemlerinin başarısında etkili olan faktörlerin incelenmesi ve Türkiye' deki ERP uygulamalarında öne çıkan kritik basan faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla oluşturulan anket ERP yazılım işletmelerinin referanslarından faydalanılarak belirlenen 243 işletmeye gönderilmiş ve 53 firmadan cevap alınmıştır. Araştırmaya katılan işletmelerden ankette belirlenen kritik başarı faktörlerine önem derecelerine göre puan vermeleri istenmiştir. Araştırma sonucunda ülkemiz uygulamalarında en önemli kritik basan faktörü olarak veri doğruluğu belirlenmiştir. Bunu üst yönetim desteği, etkin proje yönetimi ve işletme genelinde sisteme destek verilmesi faktörü izlemiştir. Yapılan Kruskal-Wallis testi sonucu işletmelerin faaliyet gösterdikleri sektör, büyüklük ve ERP öncesi kullandıktan yazılımlar ile yukarıda sıralanan kritik basan faktörleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. vn DOKÜMANTASYON MEBKBEİ
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY In 1990's competition has gained an international dimension and its content has changed significantly. Lead-time and delivery time has been reduced and efficient resource usage has become a necessity. Companies have extended their most activities to international area due to changing economic conditions. Planning and controlling all activities in processes from first suppliers to end-user effectively, managing coordinaHy resource providing and distribution functions between geographically dispersed business units and building a flexible structure adapting to changes in the market are the necessities which cause ERP to emerge. In the strategic planning structure, ERP systems play an important role for decision support systems. Failure in managing these systems that are very expensive for companies leads to wasting resources and some disadvantages in competition. From this aspect it is necessary to determine the critical success factors (CSF's) in ERP implementation and to consider them important in the system application. In literature CSF's for ERP implementation are described as organizational fit, legacy systems, ERP strategy, top management support, efficient project management, education and training, data accuracy, company-wide support, suitability of hardware and software, software vendor support. The purposes of this study are to investigate generally CSF's in ERP implementation and to determine CSF's for Turkish companies. A questionnaire was formed and sent to 243 firms identified from the list provided by the ERP vendors and 53 answers collected. We wanted firms to grade CSF's according to its importance. As a result data accuracy was determined as the most critical factor in ERP implementation for Turkish companies. Top management support, efficient project management, company-wide support, suitability of hardware and software and software vendor support followed this factor respectively. No meaningful relationship between industry, size, legacy systems and CSF's. vin