Sakarya Üniversitesinde okuyan obez öğrencilere uygulanan diyet, egzersiz ve mix (diyet+egzersiz) metotlarının kilo vermede etki düzeyinin araştırılması
- Tez No: 123157
- Danışmanlar: PROF.DR. RASİM KALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
02. ÖZET Bu çalışmada Sakarya Üniversitesinde okuyan 18-24 yaşlarındaki 3000 bay, 4000 bayan toplam 7000 öğrenciye ulaştırılan anketler değerlendirilerek BKI (Body Mass index) kriterlerine uygun olan 203 öğrenci seçilmiştir. Daha sonra bu öğrencilere uygulanan deri altı yağ ölçümü (skinfold) ve çevre ölçümleri ile 48 bay, 48 bayan toplam 96 öğrenci obez kriterlerine uygun bulunarak çalışmaya alınmıştır. Toplam 96 denek arasında egzersiz grubu, diyet grubu, mix (diyet+egzersiz) grubu ve kontrol grubu olarak 12' şer kişilik 4 gurup oluşturulmuştur. Deneklerin, çalışmaya başlamadan önce boy ve kilo ölçümleri, vücutlarının 8 bölgesinde deri altı yağ ölçümleri, vücutlarının 7 bölgesinde çevre ölçümleri ve istirahat nabız ölçümleri yapılmıştır. Deneklere 14 haftalık diyet, egzersiz ve diyet+egzersiz uygulanması sonucu deneklerden aynı ölçümler vücutlarının aynı noktalarından tekrar alınmış ve başlangıçtaki ölçümlerle aradaki farklar karşılaştırılmıştır.Bulgular SPSS 9.0 istatistik programında değerlendirilmiş, gruplar ve ölçümler arasındaki p 0,05 anlamlılık derecesi tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda egzersiz grubu, diyet grubu ve diyet+egzersiz grubunun ilk ve son ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilirken, kontrol grubunda anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Gruplar arasında yapılan değerlendirmede diyet+egzersiz metodunu uygulayan grubun diğer metotları uygulayan grupların oranla kilo vermede daha başarılı olduğu, dolayısıyla diyet+egzersiz metodunun daha etkili bir metot olduğu tespit edilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
03. ABSTRACTS This experimental study included 3000 male and 4000 female in total 7000 volunteers study in Sakarya University between the age of 18 and 24, and accordance to the survey 203 volunteers were taken with the appropriation of their Body Mass index (BMI). Then, skinfold an environmental measurements were applied to these students. It is found that 48 male and 48 female in total 96 students were suitable in the criteria of obesity and than they are taken in the study. In total 96 subjects were subdivided into four groups as exercise, diet, mix (diet+exercise) and control group and each group has subjects. Before they were trained, their height, weight, subcutaneous fat measurements from 8 regions, environmental measurements from 7 regions and resting blood pressure were measured. After the applience of 14 week diet, exercise, diet+exercise and control group training, same measurements were taken from the same points and their disparities were compared. The assesments of these results were made in the statistics program of SPSS-9, P expressive grades were determined between groups and measurements. Althought at the and of the study meaningful relations were found between the first and second measurements of all exercise, diet and exercise+diet groups, it wasn't found in the control group. In the assesment among the groups it was determined that exercise+diet program is more reliable in effectiveness of weight loss than the other groups. XII