İşletme-doğal çevre ilişkilerinin mali tablolar aracılığıyla raporlanması ve denetimi
Auditing and reporting of business-natural environment relations by using financial statements
- Tez No: 123155
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF SÜRMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
02. Özet Dünyada özellikle sanayileşme süreciyle artan çevre sorunları, makro bazda ülkeleri, mikro bazda da işletmeleri yakından ilgilendirmeye başlamış ve taraflar sözkonusu sorunlara çözüm üretme gayretine girmişlerdir. Bu bağlamda bir çok uluslararası kuruluş, hazırladıkları bildiriler, raporlar ve yönetmeliklerle, diğer taraftan işletmeler de yayımladıkları çevre politikaları ve raporlarıyla çalışmalara destek olmuşlardır. Sözkonusu çalışmalar, toplumlarda yaşanan çevre bilincinin gelişmesi ve çıkar gruplarının taleplerindeki değişime paralel seyir izlemiştir. Toplumlarda yaşanan bu değişim işletmelerin çevre politikalarının bulundukları pazarda rekabet aracı haline dönüşmesine neden olmuştur. Bunun sonucunda da işletmelerin doğal çevreye yönelik çalışmaları hakkında çıkar gruplarının bilgilendirilmeleri zorunluluğu doğmuştur. Özellikle işletmelerin raporlamada kullanacakları verilerin oluşturulması, niceliksel verilerin kayıtlara yansıtılması, niteliksel verilerin raporlanması gibi sorunları aşmak için çevre muhasebesi kavramı gündeme gelmiştir. Sözkonusu muhasebe yeni bir muhasebe türü olmaktan ziyade hem genel hem de maliyet muhasebesinde çevresel unsurların hesaba katılmasını amaçlayan, bu yolla mevcut muhasebe türlerinin fonksiyonlarını genişleten bir anlayıştır. Dünyada da hızla kabul gören bu anlayışla, ilk olarak üretilen mamullerin maliyetinin hesaplamasında, üretim sırasında oluşan atıkların, gazların dışsal maliyetinin de dikkate alınması öngörülmüş, ancak bu yolla tam maliyetleme sağlanabileceği vurgulanmıştır. İkinci olarak, maliyetlerin mamullere yüklenmesinde örneğin Faaliyet Tabanlı Maliyetleme gibi daha hassas yöntemlerin kullanılması gerektiği savunulmuştur. Üçüncü olarak da dönemsonunda özellikle işletmelerin karşılaştıkları çevre riskinin“karşılık”ayırmak suretiyle kayıtlara alınması öngörülmüştür. Sözkonusu anlayışın bir uzantısı olarak yukarıda sayılan niceliksel bilgilerin yanı sıra niteliksel bilgilerin de raporlanması ve denetimi gündeme gelmiştir. IXSözkonusu bilgilerin raporlanması amacıyla, uluslararası nitelikte çeşitli kuruluşlar tarafından iki yaklaşım geliştirilmiştir. Yaklaşımlardan birisi yıllık raporların genişletilerek çevresel unsurların rapor kapsamına dahil edilmesi, ikincisi ise yıllık raporlardan ayrı, bağımsız bir çevre raporu hazırlanmasını şeklindedir. Günümüzde daha çok ikinci yaklaşımın kullanıldığı görülmektedir. Raporlamadan sonra denetim de yeni bir boyut kazanmış ve geleneksel fonksiyonlarını genişletmek zorunda kalmıştır. Bunun sonucunda muhasebeciler de denetim konusundaki bilgi ve tecrübelerini genişletme sürecine girmişlerdir. Dünyadaki sözkonusu gelişmelere paralel olarak konunun Türkiye açısından değerlemesini yapmak amacıyla TS-EN ISO 14001 belgesi almış Türk işletmeleri üzerinde yapılan bir anket çalışmasında; çevreye duyarlı olma bağlamında önemli mesafe alındığı, ancak çevre muhasebesi ve raporlama konusunda yapılaması gereken çok şey olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
03. Summary Environmental problems, which were on the increase in the process of industrialization throughout the world, have started to draw the attention of the world's countries in the macro-scale, enterprises in the micro-scale, and both parties have been trying to find solutions to these problems. A number of international institutions in their proposals, reports and regulations and on the other hand, some enterprises in their environmental policies, have supported such attempts an efforts. Such activities have been in line with the development of environmental consciousness in societies and with the changes in the demands of stakeholders. Changes in the attitudes of societies towards the natural environmental policies a means of competition in the market place. As a result of this, it has become necessary for the enterprises to inform the stakeholders of their activities in finding solutions to environmental problem. In order to solve some problems, especially gathering the data the enterprises use in their reports in recording the quantitative data and in reporting the qualitative data, the term“environmental accounting”has been brought on the agenda. This kind of accounting rather than be a new one, intends to consider the environmental factors in“financial and cost accounting”, and by using this way, to enlarge the functions of the existing accounting branches. With this trend which has been accepted rapidly throughout the world, enterprises considers first, the costs of their products and then the external costs of the wastes and gases in the process of production, and it is claimed that only in this way can it be possible full costing. Second, it has been argued that in order to add the costs to the products sensitive method like“Activity- Based Costing”should be used. Third, it has been proposed that enterprises should record their environmental risks as provisions on balance sheet date. Apart from the above quantitative information, it has been discussed that some other qualitative data should be gathered, reported and audited. Some international institutions XIhave developed two approaches to help report such qualitative information an data: One is to enlarge the annual reports' contents ant to include the environmental factors in these reports. The other is to prepare a stand-alone environmental report. In today's world, enterprises uses the second one more often. After the process of reporting, auditing has gained more prominence and a new dimension and therefore has had to enlarge its traditional functions. As a result of this, the accounting profession has found it necessary to increase its experiences and knowledge about auditing practices. In parallel with the developments throughout the world, to see the present situation of this issue in Turkey, a questionnaire conducted on some Turkish Enterprises with TS- EN- ISO 14001 certificate has shown that Turkish Enterprises have gone a long way, but that there is still a lot to do about“environmental accounting and reporting”. xn tCYÛKSEKÖ?RETtolKUMUI DOKÜMANTASYON MERKEZİ