Sporun toplumda yaygınlaşmasında üniversitelerin katkısı ve öğrencilerin fiziksel aktivite durumlarının incelenmesi (Sakarya Üniversitesi örneği)
Investigation of physical activity states of children and students of university in sports society (Sakarya University sample)
  1. Tez No: 454689
  2. Yazar: FATMA ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amaçları, sporun toplumda yaygınlaşmasında Sakarya Üniversitesinin öğrencilerine sunduğu hizmetleri araştırmak ve üniversitenin lisans bölümünde okuyan öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım düzeylerini, egzersiz davranışının değişim basamaklarını incelemektir. Araştırma amacına ulaşmak için, Sakarya Üniversitesinde öğrenim gören 101'i kadın, 129'u erkek toplam 230 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the services offered to the students of Sakarya University in the widespread use of sports in the society and to examine the levels of participation of the students who study in the undergraduate department of the university in physical activity and the changes of exercise behavior. In order to reach the research purpose, a total of 230 students (101 female and 129 male) attending Sakarya University participated as volunteers. There was a statistically significant difference between men and women in terms of their level of behavior (P> 0,05). It was observed that there was no statistically difference between the age groups according to age variables (P> 0,05).