Okul yöneticilerinin karar verme stratejileri ve yeterlikleri
Desicion strategies and adequacies of school administrators
- Tez No: 123173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada okul yöneticilerinin karar verme stratejileri ve yeterlikleri incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2001-2002 öğretim yılında M.E.B'na bağlı okul yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, çalışma evreni olan Konya ilinin, Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerindeki yöneticilerden tesadüfi seçilen 238 yönetici oluşturmaktadır. Yöneticilerin karar verme stratejileri“Karar Stratejileri Ölçeği”ile ölçülmüştür. Bu ölçekten elde edilen alt ölçek puan ortalamaları t testi, F testi ve tukey testi ile test edilmiştir. Yöneticilerin karar verme yeterlikleri ise bu sonuçlara göre yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçları ise şu şekilde özetlenmiştir: Cinsiyet değişkenine göre; bağımsız karar verme stratejisi puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir fark bulunmuştur. Mesleki kıdem değişkenine göre; mantıklı karar verme stratejisi puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir fark bulunmuştur. Öğrenim durumu değişkenine göre; mantıklı karar verme stratejisi puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir fark bulunmuştur. Çalışılan okul türü, yöneticilik kıdemi, hizmetiçi kurs veya seminer sayılan değişkenlerine göre yöneticilerin karar verme stratejilerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, desicion strategies and adequacies of school administrators were examined. The extent of the research is consisted of administrators depended on the Ministry of Education in 2001-2002 Education Term. The illustration of the research is constituted of 238 adrninistrators selected in a random way work in the study extent (Seçuklu, Meram and Karatay in Konya.) The desicion strategy of the administrators evaluated with 'Desicion Strategy Criterion.' The lower point averages got from this criterion were tested according to variable numbers of T test, F test, and Tukey test and decision abilities of the adminisrators were interpretted related to these results. The result of the research was summarized in the following way: According to the sexuality variable; an expressive difference was found between independent desicion strategy point averages. According to administration seniority variable; An expressive difference was found in the administrators' logical decision strategy. According to the educational variable an expressive difference was found in the logical decision point averages. According to the variable of the school type, professional seniority, course and seminar numbers; an expressive difference was not found in the point averages of logical decision strategy.