İlköğretim 6. ve 7. sınıflarda müzik derslerinde uygulanabilecek ritm eğitim yöntemleri ve örnek etkinlikler
Methots of rhythm-teaching and similar activities that coult be practised in music lessons of sixth and seventh grades of children
- Tez No: 123172
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NALAN YİĞİT, Y.DOÇ.DR. NURTUĞ BARIŞERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İLKÖĞRETİM 6. VE 7. SINIFLARIN MÜZİK DERSLERİNDE UYGULANABİLECEK RİTM ÖĞRETİMİ YÖNTEMLERİ VE ÖRNEK ETKİNLİKLER (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Özenir ASMACIK SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI ÖZET Bu çalışmada, müzik eğitiminde yapılacak etkinliklerin temelinde yer alan ritm öğretiminin, ilköğretim 6. ve 7. sınıflarda uygulanışında izlenilebilecek yöntemler ve ritm konularının öğretiminde karşılaşılan sorunlar tespit edilerek örnek işleniş ve önerilerle çözüm yolları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun için öncelikle ritm öğretiminde geliştirilmiş yöntemleri içeren çalışmalar incelenmiş, ayrıca Konya merkez ilköğretim okullarında görev yapan 30 müzik öğretmenine 20 soruluk bir anket uygulanmıştır. Anketteki 17 sorudan elde edilen veriler istatistiksel olarak yüzde (%) ve frekans (n) dağılımı kullanılmak, açık uçlu 3 soru da“içerik analizi”yapılmak suretiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, gözlemler ve konuyla ilgili olarak yapılmış diğer çalışmalardan elde edilen bilgilere dayanılarak yorumlanmıştır. Değerlendirme sonunda; ilköğretim 6. ve 7. sınıflarda ritm konularının öğretilmesinde/öğrenilmesinde önemli sorunlar yaşandığı ve bu alana özgü geliştirilmiş yöntemlerin kullanılmadığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin bu konuların boyutları ve önemi hakkında daha bilgili, bilinçli ve özenli olmaları gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : İlköğretim 6. ve 7. sınıf, müzik eğitimi, ritm öğretimi. Sayfa Adedi : 70 Tez yöneticisi : Yrd.Doc.Dr. Nalân YİĞİT, Yrd.Doç.Dr. Nurtuğ BARIŞERİ
Özet (Çeviri)
METHODS OF RHYTHM - TEACHING AND SIMILAR ACTIVITIES THAT COULD BE PRACTISED IN MUSIC LESSONS OF SIXTH AND SEVENTH GRADES OF CHILDREN (HIGH LISCENCE THESIS) Özenir ASMACIK SELÇUK UNIVERSITY SOCIAL SCIENCES INSTITUTES DEPARTMENT OF MUSIC EDUCATION ABSTRACT In this study, we have tried to get solutions to the problems that we can face in rhythm - teaching lessons which form the basis of music teaching and similar activities at 6th and 7th grades of children. To do this, the studies primarily containing the methods which are developed for rhythm teaching have been examined and 30 teachers of music in Konya were given questionnaire of 20 questions. The data drawn from the 17 questions has been evaluated using statistical methods as percent (%) and frequency (n) distribution, 3 open-ended questions. The findings have been explained according to the information gathered from the observations, and the other studies concerning the subject. At the and of the evaluation, we came to the conclusion that there very serious problems in teaching/learning of rhythm lessons and special methods confined to this field aren't being used for the 6th and 7th year of students at schools. It is understood these problems and how important they are and should be very careful with there. Key Words : Primary school 6th and 7th classes, music-teaching and rhythm teaching. Number Of Pages : 70 Director Of Thesis : Assoc. Prof. Dr. Nalân Yİ?İT Assoc. Prof. Dr. Nurtug BARIŞERİ u