İlköğretimde hayat bilgisi öğretiminde öğretmenlerin kullandıkları metotlar ve öğretmenlerin kullanılan metotlarla ilgili görüşleri
The Methods used by teachers in life studies lessons in primary scholls and the teachers views on these methods
  1. Tez No: 123176
  2. Yazar: DİLEK KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, İlköğretim 1./2./3. sınıf Hayat Bilgisi dersinde kullanılan ve kullanılması gereken metotlar araştırılmıştır. Bu araştırma, nitel bir araştırmadır. Veri toplama tekniği olarak“görüşme”kullanılmıştır. Çalışmada İlköğretim Hayat Bilgisi Ders Programı esas kaynak olarak alınmıştır. Programda yer alan hedef ve hedef davranışlar doğrultusunda, öğrenme- öğretme etkinliklerinin belirlendiği, eğitim durumlarına yer verilmiştir. Bu öğrenme- öğretme etkinliklerinin daha verimli olması için Hayat Bilgisi dersinde kullanılan ve kullanılması gerekli olan metotlar tespit edilerek, Hayat Bilgisi öğretiminde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümü için gerekli öneriler belirlenmiştir. Bu araştırmanın çalışma örneklemini, Konya ili Sarayönü ilçe merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Merkez İlköğretim Okulu, Cumhuriyet ilköğretim Okulu, 100. Yıl İlköğretim Okulu, İsmail Kara İlköğretim Okulu, İsmet Ümmühan İlköğretim Okulu ve Gazi ilköğretim Okulunda görevli 1., 2. ve 3. sınıfları okutan 24 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Bu araştırmanın sonucunda ise; Hayat bilgisi dersini okutan öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda en çok anlatım, soru-cevap, rol yapma ve tartışma yöntemini kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this thesis, the methods have been studied which have been used and should be used in life studies lessons of 1., 2. and 3. classes at primary schools. This study has a qualitative property and the data has been collected via the“Interview”technic. The programs of primary life studies lessons have been the basic reference for the study. This study includes classroom situations which determine learning -teaching activities in line with the targets and target behaviours of the program. Aiming these learning -teaching activities to be actualized more efficiently, the methods which have been used and should be used in life studies lessons, have been determined and then the problems which have been foced in teaching during the life studies lessons and the solutions of these problems have been verified. This study gives some examples from the teaching situations of twenty four classroom teachers of 1., 2. and 3. classes at Merkez Primary School, Cumhuriyet Primary School, 100. Yıl Primary School, Ismail Kara Primary School, İsmet Ümmühan Primary School and Gazi Primary School which are in the city centre of Sarayönü, in Konya and work under the body of Minister of National Education. As a result, taking the teachers views into consideration, this thesis shows that teachers mostly use prentetion, question- answer and role play technics in lifestudies lessons.