Müzik öğretmenliği anabilim dalı 1. sınıf öğrencilerinin piyano öğretimini etkileyen değişkenler üzerine bir araştırma (Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi örneği)
A Research about the factors of piano students education at first year in music teacher education program main science branch (mudel of Selçuk University faculty of education)
- Tez No: 123175
- Danışmanlar: PROF. M. SALİH ERGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ ANABİLİM DALI 1. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN PİYANO ÖĞRETİMİNİ ETKİLEYEN DEĞİŞKENLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (SELÇUK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖRNEĞİ) Savaş ARSLAN SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTMİ ANABİLİM DALI MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI Danışman: Prof. M. Salih ERGAN 2003, Sayfa: 75 Jüri: Prof. M. Salih ERGAN Prof. Yusuf AKBULUT Yrd. Doç. Ayçan ÖZÇİMENBu araştırma, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Birinci Sınıf öğrencilerinin piyano öğretimlerinin ilk yılında karşılaştıkları problemleri saptamak ve değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada, piyano öğretimi sırasında öğrenciler üzerinde uygulanan öğretim teknikleri gözlem yöntemiyle incelenmiş, bölümdeki piyano öğretim elemanlarıyla da gerekli görüşmeler yapılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Gözlemler sırasında öğrencilerin sadece teknik problemlerle değil psikolojik problemlerle de karşılaştıkları saptanmış ve konunun ayrı bir araştırma konusu olduğu kanaatine varılmıştır. Gözlemler sırasında deşifre ve tartım problemlerinin fazla oluşu dikkat çekmiştir. Piyano derslerinde oturuş, kol ağırlığı ve nüans gibi önemli kurallar bazı öğrencilerde alışkanlık haline gelmişken çoğu öğrencide dikkat edilmeyen bir unsur olarak kalmıştır. Öğrencilerin, piyano öğretimine çok geç yaşta başlamaları ve bu süreç zarfında diğer pedagojik dersleri de almaları ders yüklerini arttırmış bunun sonucunda başarı oranlan düşük kalmıştır. Anahtar Kelimler : Piyano, Teknik, Eğitim, Öğretim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER DEGRE THESIS A RESEARCH ABOUT THE FACTORS OF PIANO STUDENT'S EDUCATION AT FIRST YEAR IN MUSIC TEACHER EDUCATION PROGRAM MAIN SCIENCE BRANCH (MODEL OF SELÇUK UNIVERSTY FACULTY OF EDUCATION) Savaş ARSLAN SELÇUK UNIVERSTY SOCIAL SCD3NCE INSTITUTE FINE ARTS EDUCATION MAIN SCDXNCE MUSIC TEACHER EDUCATION SCD2NCE ADVISER Supervisor: Prof. M. Salih ERGAN 2003, Page: 75 Jury: Prof. M. Salih ERGAN Prof. Yusuf AKBULUT Assoc. Prof. Ayçan ÖZÇİMEN mThis study was done in order to evaluate and define the problems of students at first year in Selçuk Universty Music Teacher Education Program Main Science Branch. In research the application methot of piano technics was observed at the lessons, at the end some interivew made with the piano teacher for evaluation. At the observations the second problem fixed as psychological problems and at the result this subject was detect as wide researh area. It was attract attention that the deciphered and scales balance problems too much at the observation. Although some important rules as sitting, arm weight, and nuance was accept as habit by least student, it has been stayed as a not important factor for most of students at piano lessons. Late piano education and some pedagogical lessons at this time was deceted as factor for low success rate. That's why all evulation was made based on students physical states. Key Words : Piano, Technic, Education, Instruction J» »,^ ^ ^ 3K iv ^ S^ #