Birleştirilmiş ve bağımsız sınıflarda öğrenim gören 5. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi bilişsel hedeflerine ulaşma düzeyi
The Level of the reachment to target of social science courses of fifth class students making education at schools with united and independent classes
  1. Tez No: 123313
  2. Yazar: TOLGA ORAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. ÖMER BEYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİRLEŞTİRİLMİŞ VE BAĞIMSIZ SINIFLARDA ÖĞRENİM GÖREN BEŞİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN SOSYAL BİLGİLER DERSİ BİLİŞSEL HEDEFLERİNE ULAŞMA DÜZEYİ Tolga ORAN Danışman: Yrd. Doç. Dr. H. Ömer BEYDOĞAN 2003-Sayfa:VI+65 Jüri: Yrd. Doç. Dr. H. Ömer BEYDOĞAN : Yrd. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ : Yrd. Doç. Dr. Ekrem KARADİŞOĞULLARI Araştırmada, Erzurumda bulunan birleştirilmiş ve bağımsız sınıflı köy ve kent okullarında öğrenim gören 5. Sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersi öğretim hedeflerine ulaşma düzeyleri karşılaştırılmıştır. Araştırmada survey yöntemi kullanılmıştır. Araştırma örneklemini Erzurum merkezde 2,köylerde 3 olmak üzere toplam 5 okulda öğrenim gören 92 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tararından geliştirilen Sosyal Bilgiler başarı testi aracılığı ile toplanmış, verilerin analizinde parametrik testlerden olan“t”test tekniği kullanılmıştır. Araştırmada, bağımsız sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin birleştirilmiş sınıflı okullarda öğrenim gören öğrencilere oranla, ön test ve son test uygulamalarında bağımsız sınıflı okullar lehine sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE LEVEL OF THE REACHMENT TO TARGET OF SOCIAL SCIENCE COURSES OF FIFTH CLASS STUDENTS MAKING EDUCATION AT SCHOOLS WITH UNITED AND INDEPENDENT CLASSES Tolga ORAN Supervisor: Assist Prof. Dr. H. Ömer BEYDO?AN 2003-Page:VI+65 Jury: Assist. Prof. Dr. H Ömer BEYDO?AN : Assist. Prof. Dr. Selami SÖNMEZ : Assist Prof. Dr. Ekrem KARADİŞO?ULLARI In this research, it had been compored that the level of the reachment to target of education socials science lessons that 5th class students in Erzurum city, schools of city and village, with united and independent classes. In this research, method of survey had been used, 92 5 th class student are educated from 2 town and 3 village schools are constituted of the model of ressarch. Datums are gathered with social science success test by researcher and one of the parametric test,“t”test method is used at the analyse of the datums. It's determined at the success test which is used at research, the students that educated in independent classes are more succesfull, at the first ant last tests than the students that educated in united classes.