İlköğretim birinci kademede birleştirilmiş sınıflardaki 4. sınıf öğrencilerinin, sosyal bilgiler dersinin kazanımlarına erişim düzeyleri
4th grade students accessing level to social studies obtainments in multi-graded elementary schools
- Tez No: 205362
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, birleştirilmiş sınıflarda ve bağımsız sınıflarda verilen eğitimin karşılaştırmasını yapmak, birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin cinsiyetinin, görev yapan öğretmenlerin mesleki tecrübe ve aldıkları eğitimin ve sınıfların birleştirilme şeklinin bu sınıflardaki eğitime etkisini belirlemek üzere yapılmıştır. Birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören 1154 4. sınıf öğrencisi ve bağımsız sınıflarda öğrenim gören 724 4. sınıf öğrencisi ile bu öğrencilere eğitim veren 189 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada mevcut durumun saptamasını yapmak üzere betimsel yöntem ayrıca gerekli verileri elde etmek için ?Öğretmen Bilgi Formu? ve ?Sosyal Bilgiler Başarı Testi? kullanılmıştır. Araştırmada, 1., 2., 5. ve 6. alt problemlerin çözümlemesi için t-testi kullanılmış, 3., 4. ve 7. alt problemlerde varyans çözümlemesine gidilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; 4. sınıf öğrencilerinin birleştirilmiş ya da bağımsız sınıflarda öğrenim görmesinin, sosyal bilgiler dersinin kazanımlarına erişimi etkileyen bir faktör olduğu söylenebilir. Birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören 4. sınıf öğrencilerinin; öğretmenlerinin cinsiyetlerine, mesleki tecrübelerine ve aldıkları eğitimlere göre sosyal bilgiler dersinin kazanımlarına erişim düzeyleri karşılaştırıldığında öğrenciler arasında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Bunun yanında birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören 4. sınıf öğrencilerinin cinsiyetlerine ve sahip oldukları öğretmenlerinin statülerine göre, sosyal bilgiler dersinin kazanımlarına erişim düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conveyed to compare education quality between single-graded classrooms and multi-graded classrooms, and to determine effect of students? gender, teachers? job experiences and education level, and style of grouping multi-graded classrooms on education level in these schools. The scope of the study is composed of 1154 4th grade students in multigraded classrooms, 724 4th grade students in single-grade classrooms, and 189 teachers of these students. In order to determine currently situation descriptive study technique and to collect necessary data ?Teacher Information Form? and ?Social Studies Achievement Test? were used in this study. In this study, analyzing for the 1st, 2nd, 5th and 6th sub-questions t-test, and the 3rd, 4th, and 7th sub-questions variance analysis were applied. According to the result of this study, grouping of classrooms either multigraded or single-graded has an effect on accessing social studies obtainments. When 4th grade students in multi-graded classrooms were compared according to their teachers? gender, job experiences and education level, meaningful differences were found between students? social studies obtainments access. However, no meaningful differences exist when comparison was made according to students? gender and teachers? job status.