Poisson yaklaşımları
Poisson approximations
- Tez No: 123341
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Bernoulli denemelerine ilişkin {xt;i = 1,2,3,...} kümesinde i = 1,2,3,-.. için, P(xi=İ)=l-P(xi=0)=Pi ve Xt' ler bağımsız; P(xi=l)=l-P(x.=0)= Pi n ve X.' ler bağımlı olduğunda X=^Xt ' nin olasılık fonksiyonunun (olasılık dağılımının) Poisson olasılık fonksiyonuna (Poisson dağılımına) yaklaşımını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, ikinci Bölüm' de eşit olasılıklı bağımsız ve bağımlı Bernoulli denemeleri, eşit olasılıklı olmayan bağımsız ve bağımlı Bernoulli denemeleri açıklanmış; Poisson yaklaşımına ilişkin olarak daha önce yapılan çalışmalar, bu çalışmalarda elde edilen eşitlikler ve eşitsizlikler verilmiştir. Eşit olasılıklı olmayan bağımsız ve bağımlı Bernoulli denemelerinde X' in olasılık dağılımının Poisson dağılımına hangi koşullarda yaklaştığını araştırmak amacıyla yapılan uygulamalar da Üçüncü Bölüm' de açıklanmıştır. Elde edilen bulgular Dördüncü Bölüm' de verilmiştir. Anahtar Kelimeler : poisson yaklaşımları Danışman : Prof. Dr. Ceyhan İNAL IV
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is to examine the approximaton of the probability n function of ^ xi t0 Poisson probability function (Poisson distrubition) in case of X,' s are independent Bernoulli trials with P(xi =l)=l-P(x. =o)=pt and Xt' s are dependent Bernoulli trials with P(xt =l)=l-P(xi = 0)=pt for / = 1,2,3,.... Independent and dependent Bernoulli trials with equal and unequal probabilities are explained in Chapter II. Previous studies related to Poisson approach and some equalities and inequalities obtained in these studies are also given in Chapter II. It is aimed to examine that under which conditions the probability distrubition of X, which is unequal independent and dependent Bernoulli trials, approaches Poisson distrubition with applications in Chapter III. The results are given in Chapter IV.