Değişik form ve ölçülerde modüler mobilya kapağı üreten bir firmanın fizibilite çalışması
The Feasibility study of a firm that produces modular furniture doors in different forms and dimensions
  1. Tez No: 123356
  2. Yazar: ERDEM IŞIKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Değişik Form Ve Ölçülerde Modüler Mobilya Kapağı İmalatı Yapan Bîr Firmanın Fizibilite Çalışması Erdem IŞIKDOĞAN Hacettepe Üniversitesi, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı OZ Modüler kapak imalatı yapan bir firmanın pazarda karlı olabilirliği bu çalışmada araştırılmıştır. Pazarda yapılan küçük bir anketle, pazarın potansiyeli ölçülmüştür. Bu potansiyele en uygun üretim metodlarına karar verilerek kurulması planlanan firmamızın genel bir portresi oluşturulmuştur. Yine pazarda yapılan araştırmada, kurmayı planladığımız firmamıza, rakip olabilecek firmalar, teknolojik yapıları açısından, sermaye yapıları açısından incelenmiştir. Bu firmalar ile çok daha etkili bir biçimde rekabet edebilecek bir yapının oluşturulmasına çalışılmıştır. Ayrıca çalışmamızda tüm analizlerde yardımcı olacak, ürünlerimizin işlem süreç şemaları da ortaya konmuştur. Çalışmalarımız sonunda, yapılan karlılık analizlerinde, kurmayı planladığımız firmanın kar potansiyelinin yüksek olduğu kanaatine varmış bulunmaktayız. Özellikle 2,3 sene olan sermayenin geri dönüş süresi, böylesine büyük bir yatırımın sağlayacağı kar bakımından oldukça iyi bir süredir. Özellikle ekonomik belirsizliklerin yaşandığı şu günlerde bile yatırımın geri dönüş süresi son derece kısadır. Buna en büyük etken, firmamızın kurulması esnasında, sermayenin tamamının sadece kendi öz kaynaklarımızdan karşılanmış olmasıdır. Anahtar kelimeler : Modüler mobilya, Kapak, Öz Kaynaklar, Fizibilite, Sermaye, Yatırım Danışman : Doç. Dr. Arif Güray, Hacettepe Üniversitesi, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
The Feasibility Study Of A Firm That Produces Moduler Furniture Doors In Different Forms And Dimensions Erdem IŞIKDO?AN Hacettepe University, Industrial Engineering For Wood Processing Department, Industrial Engineering For Wood Processing Section Abstract The feasibilty of a firm that produces moduler furniture doors in the market, has been explored in this study. The potantial of the market was explored by the help of a little inquiry. The portrait of the firm, that we decide to set up, was beeing formed by doing the decicion of the most fitting production methods to the potantial of the market. The potantial rival firms, for our firm that we decided to set up, are examined according to their tecnological constructions and capital constructions. By this study, it is tried to built up a construction for being in rivalry most effectively. And furthermore, our product process plans exposed to help us for analysis in this study. We think that, the potantial profit of the firm is high, according to the analysis. Especially, the feed back time of the capital of 2,3 years, is a very good time for a big investment like the firm that we plan to set up, according to its profit. Especially the feed back time of the capital is very short in these days, full of economical indefiniteness. The biggest factor is, the capital that is all paid by our own source in all phases. Key Words : Modular Furniture, Furniture Doors, Own Source, Feasibility, Capital, Investment -'Advisor : Ass. Prof. Arif GÜRAY, Hacettepe University, Department Of Industrial Engineering For Wood Processing, Industrial Engineering For Wood Processing Section