Cypermethrinin Allium cepa L.(yemeklik kuru soğan) kök meristemleri üzerine sitogenetik etkileri
- Tez No: 12340
- Danışmanlar: PROF.DR. ADEM TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
öz Bu çalışmada, insektisitlerin bitki kök meristemleri üzerindeki sitogenetik etkileri araştırıldı. İnsektisit olarak Cypermethrin, bitki olarak da Allium çepa kullanıldı. Cypermethrin; 10, 25 ve 50 ppm olmak üzere üç ayrı konsantrasyonda hazırlandı. Ve her bir konsantrasyon için 6 ve 24 saat olmak üzere iki farklı muamele müddeti uygulandı. Kök meristemleri, muameleden sonra 12, 24 ve 48 saat distile suda tutularak iyileşmeye bırakıldı. Yapılan mikroskopik incelemeler sonucunda Cypermethrinlin radiomimetik bir madde olduğu anlaşıldı. En çok anormallik mitotik safhalarda görüldü. Ayrıca kromozom kırılmaları, lagging, kromozom gruplaşmaları, polinukleuslu ve multinukleolar poliploid hücreler, kromozom yapışması, kromatin body ve mikronukleuslar da gözlendi. Hemen her muamelede anormalliklere rastlanılmış olmakla beraber, genellikle muamele müddetinin uzaması ve konsantrasyon artışıyla birlikte anormallik artmış, iyileşme süresinin uzaması ile de azalmıştır. 24 saat müddetle 50 ppm Cypermethrin uygulanarak 12 saat distile suda bırakılan kök meristemlerinde ise, mitozun tamamen durduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
-2- ABS TRACT In this study, cytogenetic effects of insecticides on plant root meristems have been investigated. Insecticide used was Cypermethrin and plant was Allium cepa. Cypermethrin was used in three different concentra tions as 10, 25 and 50 ppm.For each concentration, two different treatment periods/ as 6 and 24 hours were choosed. After treatment, root meristems were soaked in distilled wa ter for 12, 24 and 48 hours for recovery. At the end of microskopic examination Cypermethrin was found to be a radiomimetic substance. Most abnormalities were found at "mitotic phases. Also, chromosome fragmentation, lagging,., reductional groupings, cells with polynucleus and multinucleolar poliploids, stickiness, chromatin bodies and micronucleuses were observed. Although abnormalities were found after each treatments it was increased with increasing of treatment time and con centrations while it was decreased with increasing of reco very time. Mitosis was found to be completely stopped at 50 ppm of concentration, 24 hours of treatment time and 12 hours of recovery time.