Farklı dozlarda konağa verilen cypermethrinin parazitoit Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera: Braconidae) biyolojisine etkileri
Effects of cypermethrin that applied to host at different doses on the biology of Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera: Braconidae)
- Tez No: 149885
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİ UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET FARKLI DOZLARDA KONAĞA VERİLEN CYPERMETHRİNÎN PARAZİTOİT Apanteles güllerime WILKINSON (Hymenoptera: Braconidae) BİYOLOJİSİNE ETKİLERİ Aylin ŞAHİN Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı; Yrd. Doç. Dr. Fevzi UÇKAN) Balıkesir, 2004 Koinobiont ve soliter, larva endoparazitoiti Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera: Braconidae), Lepidopter konak, Küçük Balmumu Güvesi, Achroia grisella Fabr. üzerinde, 25 ± 2 °C sıcaklık, % 60 ± 5 nispi nem ve 12:12 saat (Aydınlık: Karanlık) fotoperiyot uygulanarak laboratuvar şartlarında yetiştirildi. Farklı dozlarda (10, 20, 50 ve 100 ppm) konağa verilen cypermethrinin, A. galleriae 'nın ergin çıkış süresi, verim, eşey oranı, ergin hayat uzunluğu ve boyuna etkileri tespit edildi. Cypermethrin dozundaki artış kontrol grubu için 31.3 olan ergin çıkış süresini sırası ile 47.0, 50.0, 55.0 ve 56.0 gün olarak uzattı. Oğul döl veriminde doza bağlı azalma görülürken eşey oranındaki değişiklikler anlamlı değildi. Ergin hayat uzunluğunda sadece 50 ve 100 ppm'de önemli derecede azalma görüldü. Ergin boyunda doza bağlı olarak anlamlı değişiklik tespit edilmedi. Sonuçlarımız, dolaylı olarak cypermethrine maruz bırakılan parazitoitin gelişim biyolojisinin düşük dozlarda bile etkilenebileceğim göstermektedir. Anahtar Kelimeler; Apanteles galleriae, cypermethrin, ergin çıkış süresi, verim ve eşey oram, hayat uzunluğu, ergin boyu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF CYPERMETHRIN THAT APPLIED TO HOST AT DIFFERENT DOSES ON THE BIOLOGY OF Apmnteles galkrim WILKINSON (Hymenopteras Braconidae) Aylin ŞAHİN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (M. Sc. Thesis / Supervisor: Ass. Prof. Dr. Fevsi UÇKAN) Balıkesir - Turkey, 2004 Koinobiont, solitary, and larval endoparasitoid, Apanieles galleriae Wilkinson (Hymenoptera: Braconidae) was reared on lepidopterous host, the small wax moth, Achroia grisella Fabr. under a photoperiod of 12: 12 h (Light: Dark) at 25 ± 2 °C and 60 ± 5 % relative humidity. The effects of cypermethrin applied to host at different doses (10, 20, 50, and 100 ppm) on the immature developmental time, fecundity, sex ratio, adult longevity and size of A. galleriae were investigated. Immature developmental time prolonged as 47.0, 50.0, 55.0, and 56.0 days with respect to 31.3 days in control group. Fecundity of adult parasitoids reduced with incresing doses but the differences in sex ratio was not significant. Adult longevity decreased significantly at 50 and 100 ppm. There was not a signicant decrease in adult size with increasing doses. Our results showed that the developmental biology of parasitoid exposed indirectly to cypermethrin may be affected even in low doses. KEY WORDS '.Apanieles galleriae, cypermethrin, immature development, fecundity and sex ratio, longevity, adult size 111