Topolojik uzayda sürekliliğin kuvvetli ve zayıf çeşitleri üzerine
- Tez No: 12341
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAZİYE YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZ Bu çalışma iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, ça lışmamız için gerekli süreklilik çeşitlerinin kısa bir özeti ile bilinmesi gereken bazı tanım ve gösterimler verilmiştir. Ayrıca, T. Noiri ' nin[ 1] ve C. W. Baker' in 21 yaptığı çalışmalar bir bütünlük içerisinde ele alınıp, yalnızca ifadeleri verilen bazı teoremler ispatlanmıştır. ikinci bölümde, hemen hemen kuvvetli 8-süreklilik incelendi. Bu süreklilik çeşitinin sağladığı bazı özellikler ispatlandı. Hemen hemen kuvvetli 8-sürekliligin, hem süper süreklilikten hem de süreklilikten bağımsız olduğu gösterildi. Ayrıca, hemen hemen kuvvetli 8-süreklilik ile birlikte sürekliliğin diğer çeşitleri arasında karşılaştırılmalar yapıldı. Bir topolojik uzaya göre, 8-baglantılı alt kümelerin hemen hemen kuvvetli 8-sürekli görüntülerinin, görüntü uzayına göre, ^-bağlantılı olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of two sections. In the first section, a short summary of varieties of continuity which is necessary for our study are given together with some definations and notations. Also, articles and studies by T.Noiri El] and C.W.Baker[2] are examined and some theorems are proved. In the second section, almost strongly 6-continuity is examined. Some special features which are provided by this variety of continuity are proved. it is shown that almost strongly 6-continuity is independent both continuity and super continuity. Again, the almost strongly 9-continuity compared with the other varieties of continuity. And finally, it is also proved that almost strongly 6-continuous images of subsets 9-connected relative to a topological space are ^-connected relative to the range.