Kaynaşlı, Yığılca civarındaki (Bolu kuzeybatısı) metamorfik ve sedimanter kayaçların mineralojik-petrografik, yapısal özelliklerinin incelenmesi ve kataklastik zon haritalarının çıkarılması
Investigation of mineralogical-petrographical, structural characteristics of metamorphic and sedimantary rocks, Kaynaşlı-Yığılca region (the northwest of Bolu) and the construction of cataclastic zone map
  1. Tez No: 123408
  2. Yazar: ALİ MURAT AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERKAN, PROF. DR. A. ÜMİT TOLLUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
KAYNAŞLI, YIĞILCA CİVARINDAKİ (BOLU KUZEYBATISI) METAMORFİK VE SEDİMANTER KAYAÇLARIN MİNERALOJİK - PETROGRAFİK, YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ VE KATAKLASTİK ZON HARİTALARININ ÇIKARILMASI Ali Murat Ay Hacettepe Üniversitesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Anabilimdalı ÖZ İnceleme alanı Bolu kuzeybatısında Kaynaşlı, Düzce, Yığılca civarındaki 1/25.000 ölçekli Adapazarı G26 c2, b3-b4 ve Bolu G27 a3-a4 nolu paftaları içinde yeralmaktadır ve yaklaşık 650 km2'lik bir alan kaplamaktadır. Bolu Masifinde yapılan bu çalışma ile yörede yüzeylenen metamorfik ve sedimanter kayaçların jeolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bolu Metamorfitleri, Alt Metamorfitler ve Üst Metamorfitler olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Alt Metamorfitleri oluşturan birimler amfibolit ve amfibol-gnays, gnays (mika-gnays ve amfibol-mika-gnays), metadiyorit ve metagranitlerdir. Alt Metamorfitlerin üzerine uyumsuz olarak gelen Üst Metamorfitler ise, kuvarsit, metakumtaşı, fillit-arduvaz ve rekristalize kireçtaşlarından oluşmaktadır. İnceleme alanında sedimanter birimleri, Örtü Birimleri (Üst Kretase-Tersiyer (Paleojen) yaşlı) ve Kuvaterner Oluşuklar temsil etmektedir. Örtü birimleri polijenik konglomera, kumtaşı, kiltaşı-silttaşı, kireçtaşı-fosilli kireçtaşı türü kayaçlardan oluşmaktadır. Bu birim Bolu Metamorfitlerini açılı uyumsuz olarak örtmektedir. Kuvaterner Oluşuklar ise; moloz çökelleri, alüvyon ve traverten gibi birimlerden oluşmaktadır. Ayrıca, bölgede genellikle Alt Metamorfitler içerisinde ve bazen keser durumda, magmatik faaliyetler ile yerleşmiş ve çoğunlukla 1/25.000 ölçekte haritalanamayacak boyutlarda aplit, mikrodiyorit, andezit ve bazalt dayklarma da rastlanılmaktadır. Örtü birimlerine ait kayaçlarda (özellikle kireçtaşı ve kiltaşlarında) yapılan paleontolojik yaş tayini sonucu, birimin Üst Kretase-Tersiyer (Paleojen) yaşlı olduğu belirlenmiştir. Petrografik bulgular, ilk olarak gelişen dinamotermal metamorfizmanın üst amfibolit fasiyesinde («550-650 C° ve 4-6 kb) olduğunu (M1) işaret etmektedir. Daha sonra ise Üst Metamorfitleri oluşturan ve aynı zamanda Alt Metamorfitleri de etkileyen yeşilşist fasiyesinde retrogresif bir metamorfizma («350-450 C° ve 3-5 kb) (M2) etkili olmuştur. Son olarak tüm kayaçlar Üst Miyosenden sonra (Neotektonik Dönem) kataklastik bir metamorfizmaya (M3) maruz kalmışlardır. Alt Metamorfitlere ait bir amfibol-gnaysdan alınan zirkon minerallerinde termal iyonizasyon yöntemi ile yaş tayini yapılmış ve 459±5.4 m.y. yaş (Orta Ordovisiyen, Karadosiyen) bulunmuştur. Bölgede yüzeylenen amfibolitlerden alınan örneklerden ana ve iz element analizleri yapılmış ve bu kayaçların magmatik karakterde olduğu bulunmuştur.İnceleme alanında etkili olan kataklastik metamorfizma (M3) sonucu, kırılgan (brittle) deformasyonu işaret eden mikrobreş ve kataklazit, sünümlü (ductile) deformasyonu işaret eden protomilonit, milonit ve ultramilonit türü kayaçlar oluşmuştur. Ayrıca, kataklastik kayaçların özellikleri dikkate alınarak bölgenin kataklastik zon haritası çıkartılmıştır. Bölgede ilerleyen metamorfizmaya bağlı olarak gelişen sürekli deformasyonların, üsteleyen (superimposed) kıvrımlar oluşturduğu tespit edilmiştir. Yapısal analizler sonucu; üç plastik deformasyon fazının (F1,F2 ve F3) varlığı belirlenmiştir. Kıvrımlanma sürecinin sonunda Bolu Masifi, K11D doğrultulu ve 1° KD'ye dalımlı bir antiform yapısına sahip olmuştur. Ayrıca asalanlar bazında kırık analizleri de yapılmış ve Bolu Metamorfitlerinin bölgesel yükselimini takip eden dönemde, muhtemelen Üst Miyosenden sonra F4 ve F5 olmak üzere iki kırıklanma evresine maruz kaldığı saptanmıştır. F4 kırıklanma evresi KD-GB yönelimli kompresyon kuvvetlerin etkisi ile K10B, K30B, K40B yönde enine çatlak doğrultuları oluşturmuştur. Son evre olan F5 kırıklanma evresi ise, KB- GD yönelimli kompresyonel kuvvetler etkisi ile K60D yönde enine çatlak doğrultuları meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF MINERALOGICAL - PETROGRAPHICAL, STRUCTURAL CHARACTERISTICS OF METAMORPHIC AND SEDIMANTARY ROCKS, KAYNAŞLI - YI?ILCA REGION (THE NORTHWEST OF BOLU) AND THE CONSTRUCTION OF CATACLASTIC ZONE MAP Alî Murat Ay Hacettepe Universty, Department of Geological Engineering, ABSTRACT This study focuses on metamorphic and sedimentary rocks located at Kaynaşlı, Düzce, Yığılca (NW Bolu) region, having an area of 650 sq. km within 1/25.000 scaled Adapazarı G26 c2, b3-b4 and Bolu G27 a3-a4 topographic maps. This study aims to what problems to the mineralogy, petrography and structural geology of the metamorphic and sedimentary rocks outcropped in the Bolu Massif. The Bolu Metamorphites contain two main subunits, as Lower and Upper Metamorphites. The former includes amphibolite and amphibole-gneiss, mica-gneiss and amphibole-mica-gneiss, metagranite, metadiorite and quartzites. The latter, which rests unconformably on the Lower Metamorphites, consists mainly of metasandstone, slate-phyllite-metasiltstone-metaclaystone and recrystalized limestone. The Cover Units of Cretaceous-Tertiary age and Quaternary deposits form the sedimentary units in the study area. The Cover Units, which consist of sedimentary rocks such as claystone, siltstone, sandstone, limestone, fossiliferous limestone and conglomerate, rest nonconformably on the Bolu Metamorphites. The Quaternary deposits are made up of debris deposits, alluvium and travertine. In addition, vein rocks such as aplite, quartz diorite, andezitic and basaltic dikes with a size not to map in 1/25.000 scale have been determined generally within and sometimes as cutting the Lower Metamorphites, and they were probably settled during magmatic activity. Paleontological studies in the sedimentary rocks (especially limestone and claystone) of the Cover Units show that they are of Cretaceous- Tertiary age. Petrographical finding firstly, implies that the first dynamothermal metamorphism occurring in the region is in the upper amphibolite facies (M1) and formed the Lower Metamorphites. Later, following up, the greenschist facies metamorphism (retrograde metamorphism; M2) developed, and it affected to the Lower Metamorphites and formed the Upper Metamorphites at the same time. In the end, after Upper Miocene (Neotectonic Period), the investigated area has been controlled by the cataclastic metamorphism (M3). In this study, isotopic age determination using a thermal ionization-lead age method has been performed on a zircon minerals from the amphibole-gneiss in the Lower Metamorphites, and found 459±5.4 m.a. indicating a Lower Ordovician (Llandeilian) period. IllMajor and trace element analyses in the present study were made on the amphibolite samples, and the analytical data have been evaluated for their origins. This study implies that the investigated amphibolite samples show an magmatic origin with the protolith in probably basalt, basaltic andezite and andezitic characters. In the study area as a result of a cataclastic metamorphism occured cataclazite and microbreccia indicating brittle deformation, and prothomylonite, mylonite and ultramylonitic rocks showing ductile deformation. A cataclastic zone map of the study area has been also produced. The present study implies that continuous deformation linked with the progressive metamorphism in the investigated area occurred superimposed foldings. As a result of structural studies has been divided into three plastic deformation phases (F1, F2 and F3). At the end of this folding process, the structural position of the Bolu Massif could be seen to exhibit plunged 1° towards to the N1 1E in an antiform structure. During this study, fracturing analyses within the subareas have been also made, and two fracturing phases defined as a F4 and F5 were identified to be occurred in a period following up the regional uplift of the Bolu Metamorphites. The F4 fracturing phase with an effect of compressional forces oriented with NW-SE formed fracture directions of N10W, N30W and N40W. The F5 fracturing phase, with an effect of compressional forces oriented with NE-SW, resulted in fracture directions of N60E. IV