Betonarme taşıyıcı sistemlerin takviyesi ve onarımı
- Tez No: 12345
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, betonarme taşıyıcı elemanların (döşe me» kiriş, kolon, çerçeve) takviyesi veya onarımının nasıl yapılacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada, yurt içinde ve yurt dışında takviyesi yapılmış olan yapılardan örnekler veril miş, bunun dışında sekiz katlı betonarme bir binanın tak viye projesi hazırlanmıştır. Takviye projesinde TS 498 Ya pı Elemanlarının Bo yut 1 andın İmasında Alınacak Yükler ve TS 500 Betonarme Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları esas alınmış buna göre hesaplar yapılmış ve hangi elemanlarda takviyenin gerekli olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Tak viye projesi için yapılan hesapların tamamı verilmemiş olup, özet sonuçlar tablolar halinde verilmiş ve takviyesi yapılacak elemanların takviye detayları çizilmiştir. Yapı lan çalışmadan elde edilen sonuçlar maddeler halinde sıra lanmış, en son kısımda ise pratiğe dönük tavsiyeler veril miştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ways for strengthening of ele ments of reinforced concrete structures (floor, beam, co lumn, frame) or their repair and the points for which care hould be taken, are tried to be explained. Additionally, in this study it had given same examples of the works on which the strengthening had been done inside and outside the country, and also strengthening project of and eight -storied building has been prepared. In the strengt hening project,“TS 498, Desing and Loads for Buil- dings(Yapı Elemanlarının Boyut 1 andın İmasında Alınacak Yükler) and TS 500, Building Code Requirements for Rein forced Concrete (Betonarme Yapıların Hesap ve Yapım Kural ları)”had beeen taken as basis the calculations had been done accordingly, and in which elements the strengthening should be necessary had been tried to determine. Here, it is not given the whole calculations of the strengthening project, but summarized results had been given as tables and strengthening details of the elements to be strengthe ned had been drawn. The results gethered from the study done had been set up in an order as items and however some practically applicable recomendations had been given at the end part of this study. 1 1