Depremde hasar gören yapıların güçlendirilmesi
Strengthening of buildings damaged at the earthquake
- Tez No: 299466
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN R. YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Deprem bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında yönetmelik (TDY2007), 06/03/2007 tarihinde 26454 sayılı resmi gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Mevcut binaların değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi konusu yeni yönetmeliğe Bölüm 7 olarak eklenmiştir. Deprem yönetmeliğine eklenen bu bölüm ile mevcut binaların deprem performansı bakımından yeterliliği ve çıkan sonuçlara göre güçlendirme esasları belirlenmiştir.Yönetmelikte, betonarme binaların yatay yük taşıyıcı sistemlerinin sadece çerçevelerden, sadece perdelerden veya çerçeve ve perdelerin bileşimlerinden oluşabilmesine müsaade edilmektedir. Hatta süneklik düzeyi yüksek çerçeveli sistemlerin enerji tüketme kapasiteleri dikkate alınarak, bu sistemlerin R Davranış Katsayıları diğer sistemlerinkinden daha yüksek seçilmiştir.Sunulan bu çalışmada Gaziantep İli sınırları içerisinde yer alan çeşitli binaların güçlendirme projesi aşamaları verilmiştir. Düşey yükler altında hasar görmüş bu yapılar için sırasıyla temel zemini özellikleri ile mevcut beton dayanımı ve donatı durumları belirlenmiştir. Bu veriler ışığında güçlendirme projesi hazırlanmış ve güçlendirme projesinin uygulamasında karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Güçlendirme projesi hazırlama çalışmasında, yapıda düşey yüklerin oluşturduğu farklı deplasmanları ve deformasyonları önlemek için,? temel takviyesi + kolon mantolama + perdeleme ? sistemi ile 2007 tarihli yeni deprem yönetmeliğine tam uyumlu olacak biçimde depreme karşı da yapı dayanımını artıran bir çözüme gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Earthquake Code was published in 06/03/2007 in the official gazette with reference number of 26454. Evaluation and strengthening (retrofitting) the existing structures were added to this new regulation as Chapter 7. The fundamentals of retrofitting the existing buildings in terms of their competence under possible earthquake forces are explained in this Chapter.In the regulation, the horizontal load-bearing systems are allowed to consist of only frames, only shear walls or combination of these two. When the energy consumption capacity of the framed systems with high ductility are considered, the R coefficient, which is behavioral factors coefficient, is selected to be higher than in the other systems.Various phases of retrofitting projects of several buildings located within the borders of the city of Gaziantep are presented in this study. The properties of the foundations, the current concrete strength and the condition of reinforcements were defined, for the structures damaged under the vertical loads. These data was employed in retrofitting projects. The problems encountered during the implementation of the projects are also studied here. In the process of retrofitting, in order the existing structures to be fully compliant with the 2007 regulations about earthquake-resistance of the structure, a system of ?foundation strengthening + column wrapping + adding extra shear walls? was performed to prevent the displacements and deformations which have taken place under vertical loads.