Fe3O4, MnF3 ve CuFeS2 iyonik kristallerinde spin hamiltoniyenlerinin ve değişim etkileşimi katsayılarının incelenmesi
- Tez No: 12346
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
öz Üç boyutda gerçek kristaller FesO4 MnF3 ve CuFeS2'de, iki boyutda ortorombik örgüde ve bir boyutda lineer örgüde spin Hamiltoniyenleri ve değişim etkileşim katsayıları incelenmiştir. Simetri grubu ile bağdaşan manye tik modlar bulunarak her modun enerjisi ve spinlerin aynı fazda olduğu düzlemler belirlenmiş, her mod için nokta grubu simetri işlemleri altında değişmez kalan spin Hamiltoniyenleri aynı gösterime sahip taban vektörlerin fonksiyonu olarak elde edilmiştir. Değişim etkileşimi katsayıları arasındaki ilişkiler, kararlılık koşulu sonucu ortaya çıkan eşitsizliklerle verilmiş ve birbirle riyle karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been investigated the spin Hamiltonians and exchange interac tion constants in three dimensional real crystals Fe304, MnF3 and CuFeS2, in two dimensional orthorhombic lattice and in one dimensional linear lattice. In determining magnetic modes which are compatible with the symmetry group, energy of the modes and the planes on which the spins have the same phase have been determined. Spin Hamiltonians for every mode which are invari ant under the point group symmetry operations have been expressed as a function of the base vectors which have the same representations. The rela tions between the exchange interaction constants have been obtained in the form of inequalities as a consequence of the stability conditions. Finally the re sults have been discussed.