Planlı bakım ve onarım
- Tez No: 12344
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 611
Özet
Mevcut bütün sistemlerde olduğu gibi, Makina ve Teknik sis temlerin de zamanla çalışmaları sonunda yorulacağı ve arızalana cağı dolayısıyla mutlaka bir Bakım ve Onarıma ihtiyaçları olacağı gerçeği kabul edilerek, önce“Bakım ve Onarım”' m ne ol duğu, önemi ve nasıl yapılacağı, yapısal organizasyonun ne şe kilde olacağı hususlarında bilgiler verildi. Sonra bakım ve onarım faaliyetlerinin, rastgele değil, bilinç li bir şekilde plânlı ve programlı olarak yapılması gerektiği, bu nun için de iyi bir bakım ve onarım bilgi sistem^ kalifiye bakım ve onarım elemanlarına ihtiyaç olduğu konularında bilgiler veril di. Daha sonra üretim yapan fabrikalarda ve işletmelerde, kesin öııruşa sebep olan arızalar meydana gelmeden yapılması gereken“koruyucu bakım”ve bu bakım faaliyetlerinin nasıl yapılması ge rektiği üzerinde duruldu.“Koruyucu bakım”sayesinde, arızadan dolayı istenmiyen duruşların olmaması sebebiyle üretim kaybının olmadığı, bakım ve onarım için ayrıca harcama yapılmadığı düşün cesinden hareket ederek milli ekonomimize nasıl bir katkı sağlan dığı konuları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At first it 1» studied on how structural organization should be, what the Maintenance-Repair is» its signigicance and how it will be carried out as it is accepted that the mechanical and technical systems must be maintained and repaired from the fact that they are worned and damaged by working with time as it is happened in all of other present systems. It is given a necessary in formation that the maintenance and repair workings should be carried out consciously by making plans and programmes not by irregular methods/ for this reason it is needed a good technical Maintenance-Repair system and skil led workmen. It is studied on protective maintenance and how these main tenance workings should be conducted begore trouble-shostings are appeared which cause the workings to stop in the factorien and business enterprises which make productions. It is also given information about how protective maintenan ce makes profit to our national economy from the fact that there was no loss in productions and no spending money for Maintenance- Repair from the result of not being stoppings due to the protec tive maintenance.