Bir vektör kullanım yönteminin uygulama hız sınırlarının genişletilmesi için yöntem geliştirme
Development of a method for extending application range of a vector control approach
- Tez No: 123450
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ERCAN, PROF. DR. BÜLENT ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
BİR VEKTÖR KONTROL YÖNTEMİNİN UYGULAMA HIZ SINIRLARININ GENİŞLETİLMESİ İÇİN YÖNTEM GELİŞTİRME Metin Akın Hacettepe Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü ÖZ Bu tez çalışmasında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde daha önceden yapılmış vektör kontrollü sistem tasarımlarının (Erhan Akın, 1994, Hayrettin Can, 1999) performansı geliştirilmiştir. Daha önce yapılan bu çalışmalarda (Erhan Akın, 1994, Hayrettin Can, 1999), histerezis akım kontrolü yeterince hızlı yapılamadığı için motor akım şekillerinin sinusoidal olmadığı gözlenmiştir. Bu çalışmada daha düzgün akım dalga şekilleri elde etmek için histerezis bant akım kontrolü yerine uzay vektör darbe genişlik modülasyonu denenmiş ve başarı ile uygulanmıştır. Düşük hızlarda vektör kontrol yapabilmek akı açısı tahmin yöntemlerinden literatürde tartışılan bazıları sınanmıştır. Sabit geri beslemeli integrator yerine, ardışık alçak geçirgenli filtre kullanılarak 200 rpm'e kadar istenilen moment üretilmiştir. 200 rpm'den düşük hızlarda doğal alan yönlendirme kullanılarak 0 rpm'e kadar istenilen moment üretilmiştir. m
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF A METHOD FOR EXTENDING APPLICATION RANGE OF A VECTOR CONTROL APPROACH Metin Akın Hacettepe University, Department of Electrical and Electronics Engineering ABSTRACT In this study, the performance of a vector controlled drive previously developed system at METU (Erhan Akın, 1994, Hayrettin Can, 1999) is improved. In previous works waveshapes of the drive were not sinusoidal because the histeresis current control was not applied at a sufficiently high frequency. To obtain sinusoidal current wave shape, instead of histeresis current control, space vector pulse width modulation is used and much better results are obtained. To make vector control possible at low speeds some flux linkage calculation methods discussed in the literature are implemented. Instead of constant feedback integrator, cascaded low filter is used and it is found that down to 200 rpm, the reference torque could be obtained with a small error. Below 200 rpm, natural field orientation is applied and it is observed that reference torque could be obtained even at“0”speed.