Electrical measurements of superconductor YBa2Cu3O7-x
Süperiletken YBa2Cu3O7-x bileşiğinin elektriksel ölçümleri
  1. Tez No: 123477
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİF TÜRETKEN, YRD. DOÇ. DR. CABİR TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET SÜPERİLETKEN YBa2Cu307.x BİLEŞİĞİNİN ELEKTRİKSEL ÖLÇÜMLERİ OZGUR OZTURK Yüksek Lisans, Fizik Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Naif Türelken Ortak Tez Danışmanı: Yrd. Doc. Dr. Cabir Terzioğlu Temmuz 2002, 79 sayfa Bu çalışmada, yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin genel olarak tarihi gelişiminin incelenmesinin ardından, tezimin ana konusu olan YBa2Cu307-x bileşiğinin kristal yapısı, hazırlanışı, AC ve DC olmak üzere kritik sıcaklık ve kritik akım ölçümleri, S.E.M incelemeleri, son olarak da x-ışınları kırınımı incelemesi yapılmıştır. Katıhal-tepkime yöntemiyle hazırlanan ve etkin fazı ortorombik yapıda olan YBa2Cu307-x bileşiğinin 90 K civarında süperiletken olduğu gözlendi. Numuneler 950°C 'de sabit tutularak değişik tavlama sürelerinde (16, 48 ve 90 saat) programlanabilir bir fırın aracılığı ile, oksijenli ortamda tavlandılar.Yapılan kritik sıcaklık ve kritik akım ölçümleri sonucunda, tavlama sıcaklığı sabit iken, tavlama süresi arttırıldıkça YBa2Cu307-x bileşiğinin kritik sıcaklığının arttığı gözlendi. Tavlama süresi arttıkça numunelerin süperiletken halden normal hale dönüşümlerinin daha keskin bir şekilde (AT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ELECTRICAL MEASUREMENTS OF SUPERCONDUCTOR YBa2Cu307-x OZGUR OZTURK Master of Science, Department of Physics Supervisor: Prof. Dr. Naif Türetken Co-Supervisor: Assist. Prof. Dr. Cabir Terzioğlu July 2002, 79 pages In this work, after investigating the general historical development of high temperature superconductors, the crystal structure, sample preparation, AC and DC resistivity (pT), and critical current (I-V) measurements, SEM investigations and x-ray diffraction of YBa2Cu307.x were studied. YBa2Cu307_x compound, which has been prepared by solid-state reaction method, was observed to be superconductor at about 90 K. The sample had predominantly orthorhombic structure. The samples were annealed at a constant mtemperature of 950°C and annealing periods of 16, 48 and 90 hours in oxygen atmosphere of a programmable furnace. The result of critical temperature and critical current measurements, showed that the critical temperature (Tc) increases with increasing annealing periods. It was also found that the transition width decreases with annealing time (AT