Y1Ba2Cu3O7-x malzemesine CuO ilavesi ile Y1Ba2Cu4O8-x süperiletken malzemesinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of Y1Ba2Cu4O8-x superconductor by CuO addition to Y1Ba2Cu3O7-x
- Tez No: 972831
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN AKDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
YBa2Cu3O7-x(Y123) süperiletken malzemesi 1987 yılında keşfedilen ve sıvı azot sıcaklığı olan 77 K'nin üzerinde süperiletkenliğe sahip olan ilk malzeme özelliğini taşımaktadır. Yaklaşık 92 K'de süperiletken faza geçen bu malzemenin tetragonal ve ortorombik kristal yapıları mevcuttur. YBCO, ortorombik yapıda süperiletken özellik gösterirken, tetragonal yapıda süperiletken geçiş gözlenmez. YBa₂Cu₄O₈ (Y124) fazı, YBCO ailesinde Y123'e yakın bileşime sahip, fakat yapısal olarak farklı bir süperiletkendir. Y123'ten farklı olarak, iki adet Cu–O zincirine sahiptir. Bu zincirler, Y124 fazını oksijen açısından daha kararlı hale getirir. Bu fazın geçiş sıcaklığı literatürde ~80–82 K aralığında raporlanmıştır. Bu çalışmada Y124 fazı iki farklı yöntemle sentezlenmiştir. Birinci yöntemde, stokiyometrik oranlarda Y₂O₃, BaCO₃ ve CuO başlangıç bileşenleri kullanılarak katı hâl reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. İkinci yöntemde ise önceden hazırlanmış Y123 süperiletken bileşiğine belirli miktarda CuO katkısı yapılmış ve böylece Y124 fazının oluşumu sağlanmıştır. Elde edilen numuneler X-ışını kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapısal ve mikro yapısal açıdan karakterize edilmiştir. Termal davranışlar termogravimetrik analiz (TGA) ve elektriksel özellikler, sıcaklığa bağlı direnç ölçümleriyle (R-T) ile incelenmiştir. Manyetik özellikler ise manyetizasyon-sıcaklık (M–T) ve manyetizasyon-manyetik alan (M–H) ölçümleriyle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
YBa₂Cu₃O₇-x (Y123) is a superconducting material discovered in 1987 and is notable for being the first material to exhibit superconductivity above the liquid nitrogen temperature of 77 K. This material undergoes a superconducting transition at approximately 92 K and exists in both tetragonal and orthorhombic crystal structures. YBCO exhibits superconductivity in the orthorhombic phase, whereas no superconducting transition is observed in the tetragonal phase. The YBa₂Cu₄O₈ (Y124) phase is a structurally distinct superconductor closely related in composition to the Y123 phase. Unlike Y123, it contains two Cu–O chains, which make the Y124 phase more oxygen-stable. The superconducting transition temperature of this phase has been reported in the literature to be in the range of ~80–82 K. In this study, the Y124 phase was synthesized using two different methods. In the first method, a solid-state reaction was performed using stoichiometric amounts of Y₂O₃, BaCO₃, and CuO as starting materials. In the second method, pre-synthesized Y123 superconducting material was doped with a certain amount of CuO, resulting in the formation of the Y124 phase. The obtained samples were structurally and microstructurally characterized using X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM). Thermal behaviors and electrical properties were investigated through thermogravimetric analysis (TGA) and temperature-dependent resistivity (R–T) measurements, respectively. Magnetic properties were examined using magnetization–temperature (M–T) and magnetization–magnetic field (M–H) measurements.