Nükleer manyetik rezonansın tıptaki uygulamaları
Applying of nuclear magnetic resonance in medical science
- Tez No: 123534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
V ÖZET: NMR' m tıptaki uygulama alanları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek amacıyla yapılan bu çalışmada, pek çok makale incelenerek, konu ile ilgili olarak yapılan çalışmalar, kullanılan yöntemler ve önemli sonuçları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. ilk kez 1970 yılında Damadian ve arkadaşları tarafından ve daha sonra pek çok değişik gruplar tarafından, NMR sinyalinin bir hastalığı teşhis edip edemeyeceğini anlamak üzere, hayvan ve insan dokuları üzerinde çeşitli deneyler yapılmıştır. Deneyler neticesinde, her yumuşak doku organının kendine özgü bir Ti değerine sahip olduğu, organların T-ı değerlerinin birbirinden % 100 kadar farklılık gösterdiği ve dokulara ait kötü huylu ur örneklerinin uygun kontrol dokularına göre ortalama olarak yüksek durulma zamanlarına sahip olduğuna ilişkin tespitlerin yapıldığı anlaşılmaktadır. Böylece, NMR sinyalinin hastalığı tespit edebileceği ve NMR vücut tarama düşüncesinin hayata geçirilebileceği deneysel olarak kanıtlanmıştır. Bu bağlamda, tıbbi NMR tarama kavramı yaratılmış ve 1977 yılında ilk vücut tarayıcı cihazın uygulamaya konulmasına dek hızlı bir gelişme izleyerek tıp alanındaki önemini yansıtmıştır. Bu amaçla, bu alandaki gelişmelerin tıp ve toplum üzerindeki öneminin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağını umarak hazırlamış olduğumuz bu çalışma; konu ile ilgili birçok grup tarafından yapılan çalışmalar, bu çalışmaların karşılaştırılması, kullanılan yöntemler, son gelişmeler ve bu gelişmelere ilişkin sonuçlar hakkında önemli bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY: In this study, in order to have detailed information about the applicable field of NMR in medical science, by observing many articles, studies concerning with the issue, methods which are used and their important results are taken up. In order to determine whether NMR signal can detect the disease, many experiments are made by the first time in 1 970 Damadian and his colleagues, later on various groups upon the tissue of human and animals. At the end of the experiments, it is understood that every soft organ tissue has its own Ti value, and shows that those organs have 1 00% difference among them and determined that the samples of malignancies have average high suspend time according to convenient controlled tissues. Thus, it is experimently invented that NMR signal can detect the disease and the idea of NMR body scanning can be used. In this case, medical NMR conception is created and showed how important it is in medical field by tracing rapidly until the device is applied in 1977. For this reason, the study that we prepared by expecting to be understood clearly of the importance of the improvements in this field upon the community and medicine, studies about the subject which were made by many groups, comparison of the studies, methods which were used, final developments and about the results of these developments has an important informations.