Endometrial patolojilerin tespitinde kromohisteroskopi yönteminin etkinliği
Effectiveness of chromohysteroscopy method in the evaluation of endometrial pathologies
- Tez No: 272285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSU KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Endometriumun değerlendirilmesi ve endometrial patolojilerin tanısında, ultrasonografi, histerosalpingografi (HSG) ve histeroskopi gibi yöntemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer diagnostik yöntemler ile karşılaştırıldığında, histeroskopi, patolojik bölgenin direk gözlemlenmesini ve şüpheli gözüken bölgelerden biopsi alınarak daha doğru bir histopatolojik tanının konmasını sağlamaktadır. Endoskopik sistemler, zaman içinde teknolojik gelişmeler sayesinde, yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlamaya başlamış ve etkin diagnostik cihazlar olarak yer edinmişlerdir. Ancak buna rağmen, makrosopik olarak görünen bir bulgu mevcut olmadığı hallerde, doğru doku örneklemesi mümkün olmamakta ve bu yüzden bazı patolojiler atlanabilmektedir. Kromoendoskopik yöntemler özellikle gastrointestinal mukozal yüzeylerin değerlendirilmesinde kullanılan etkili tanı yöntemleridir. Epitelyal yüzeylerdeki patolojilerin görünür hale gelerek tespit edilmelerini sağlamak amacı ile kimyasal ajanların veya boyaların kullanılması prensibine dayanır. Kromohisteroskopi, bu yöntemin, endometrial değerlendirmede kullanımına uyarlanmış şeklidir. Biz çalışmamızda, endometriumdaki muhtemel patolojileri görünür hale getirmek amacı ile vital bir boya olarak metilen mavisi kullandık. Çalışmanın başlangıcında, anormal uterin kanama endikasyonu ile histeroskopi planlanan 113 hasta değerlendirildi. Bu hastalardan 40 tanesinde metilen mavisi ile endometrial boyanma oluşmadı ve bu hastalar çalışma dışı bırakıldı. Geri kalan 73 hastaya üç diagnostik işlem uygulandı. Öncelikle bütün hastalar genel veya lokal anestezi altında histeroskopi işlemi uygulandı. Endometrium görsel olarak değerlendirildi ve patolojik bulgular not edildi. Şüpheli görülen alanlardan grasping forseps ile serbest endometrial biopsi alındı. Daha sonra 20 ml %1 lik metilen mavisi histeroskopun sıvı girişinden verilerek endometrial boyanma sağlandı. Koyu boyanan alanlardan grasping forseps ile biopsi alındı. Histeroskop çıkarılarak spekülüm aplike edildi 4 veya 5 mm karman kanülleri ile ?full küretaj? işlemi uygulandı. 73 hastanın 7 tanesine histopatolojik inceleme sonucunda endometrial hiperplazi tanısı koyuldu. Bu hastalardan 4 tanesinde tanı her üç yöntemle alınan biopsi sonucunda koyulabilmişken, 3 tanesinde boyama yapılmadan alınan serbest biopside endometrial hiperplazi tanısı koyulamadı. Histeroskopi esnasında, makroskopik patolojik görünüm olmadığı durumlarda normalde gözlenemeyen patolojilerin atlanmaması için endometrial boyama gibi alternatif yöntemler faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The evaluation of endometrium and diagnosis of endometrial pathologies can be accomplished by using ultrasonography, hysterosalpingography (HSG) and hysteroscopy. Among other diagnostic tools, hysteroscopy not only allows direct visual observation and accurate localization of pathology but also provides to sample the site most likely to yield a pathologic result. Although, endoscopic systems have acquired great power due to advancements in technology, when there is no macroscopic visible finding, accurate sampling may not be possible and a pathology can be missed. Chromoendoscopic methods are newly investigated methods that are useful and efficient in investigation of epithelial surfaces of gastrointestinal tract. Chemical agents or dyes are used in order to identify a specific pathologic site on epithelial surfaces. Chromohysteroscopy is application of this method on investigation of endometrium. We used methylene blue as a vital dye in order to highlight a possible pathology in the endometrial tissue so that we can take guided biopsies to asses accurate histopathologic results. 113 patients with an hysterscopy indication of abnormal uterine bleeding were included in the study. İn 40 of these patients no endometrial staining was observed with methylene blue application so these patients were excluded from the study. 73 patients were evaluated by three diagnostic procedures. Office hysterocopy was applied firstly under general or local anesthesia. Endometrium was observed visually and any macroscopic pathologic finding was noted. Sampling was done by grasping forceps at any suspected pathologic area. Then 20 ml of1% methylene blue was instilled through the liquid passage of hysteroscop. Biopsi was taken from the dark stained endometrial areas by grasping forceps. After this procedure hysteroscop was removed and speculum applied. 4 or 5 mm karman cannulas were inserted through cervix and a full curretage was made. İn 7 of these 73 patients , diagnosis of endometrial hyperplasia was made after histopathologic examination. İn 4 of these patients, the diagnose was made by both three of procedures. But in 3 of the patients, sampling without endometrial dying diagnosis was missed. When there is no macroscopic finding during hysteroscopy, alternative methods like endometrial dying could be helpful inorder to make more accurate diagnosis of endometrial pathologies.