Kolonoskopi yapılan ve bağırsak biyopsisi alınan hastalarda doku sitomegalovirüs (CMV) durumunun pcr ve serolojik tetkikler ile araştırılması
Investigation of tissue cytomegalovirus (CMV) status using pcr and serological examinations in patients who had colonoscopy and intestinal biopsy
  1. Tez No: 867886
  2. Yazar: HATİCE AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖDÜL EĞRİTAŞ GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Amaç: İnflamatuar bağırsak hastalıkları, etyopatogenezinde çevresel, genetik, immun sistem ve birçok faktörün rol oynadığı gastrointestinal ve sistemik komplikasyonlarla karakterize olan Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığı'ndan oluşan kronik seyirli hastalık grubudur. Hastalık atak ve remisyon dönemleri şeklinde seyreder. Antibiyotikler, NSAİİ, virüs ve bakteriler başta olmak üzere mikrobiyal etkenler atakları tetikleyen faktörlerin başında gelmektedir. İnflamatuar bağırsak hastalığı olan kişiler bağırsaklardaki inflamasyon ve aldıkları immunsupresif tedaviler nedeniyle enfeksiyonlara ve latent etkenlerin reaktivasyonuna yatkındır. Herpesvirüs ailesinden olan ve bağırsak mukozal epiteli dâhil birçok dokuda latent kalabilen Sitomegalovirüs, ataklardan sorumlu tutulan etkenlerden biridir. Latent kalabilme özelliği sayesinde dokularda hâlihazırda bulunan CMV'nin atak halinde kolit etkeni olarak tespit edilebilmesi zorlaşmaktadır. Sitomegalovirüs koliti tanısında kullanılan tetkikler doku ve kanda CMV PCR ile virüs yükü tespiti ve bağırsak biyopsi dokusunda İHC boyama ile CMV tespitidir. Çalışmamızda özellikle İBH olmayan hastaların bağırsak dokusundaki CMV virüs yükünün durumunu tespit etmek ve CMV kolitinin daha sık görüldüğü ÜK hasta grubu başta olmak üzere İBH olanlarda CMV koliti tanısını koymayı kolaylaştırmak için dokudaki CMV virus yükü için eşik değer saptamak amaçlanmıştır. Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı Endoskopi Ünitesinde 2022 Mayıs-Ocak 2024 tarihleri arasında kolonoskopiye alınan tüm hastalar arasında planlandı. Kolonoskopi sırasında biyopsi alımı yapılamayan ve çalışmaya katılmayı kabul etmeyen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kolonoskopi sırasında rektumdaki ülserli dokudan biyopsi alındı. Rektumdan biyopsi alırken doku CMV PCR örneklemi için kontaminasyonu engellemek amacıyla ayrı forceps kullanıldı. Biyopsi örneklerinden histopatolojik inceleme ve doku CMV PCR için örneklem ayrıldı. Doku biyopsi preparatları CMV için İHC ile boyanarak incelendi. Hastalardan eş zamanlı olarak kan CMV PCR ve CMV serolojisi [anti-CMV IgG, anti-CMV IgM, CMV IgG avidite (anti-CMV IgM pozitif olan hastalarda)] değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 139 hastaya yapılan 158 adet kolonoskopi işlemi dâhil edildi. Çalışmadaki hastaların 66 tanesi kız (%47,5), 73 tanesi erkek (%52,5) idi. Toplam 139 hastanın 30 tanesi Crohn Hastalığı (%21,5), 37 tanesi Ülseratif Kolit (%26,6), 72 tanesi (%51,7) İBH dışı tanılara sahipti.
Özet (Çeviri)
Aim: Inflammatory bowel diseases (IBD) consist of Ulcerative Colitis (UC) and Crohn's Disease, characterized by gastrointestinal and systemic complications involving environmental, genetic, immune system and various factors in their etiopathogenesis. The disease progresses in flare-ups and remission periods. Microbial agents, including antibiotics, NSAIDs, viruses and bacteria, are among the factors triggering attacks. Individuals with inflammatory bowel disease are susceptible to infections and reactivation of latent agents due to inflammation in the intestines and immunosuppressive treatments. Cytomegalovirus (CMV), a member of the Herpesviridae family capable of latency in various tissues including intestinal mucosal epithelium, is one of the agents responsible for attacks. Due to its ability to remain latent in tissues, it becomes challenging to detect CMV, already present in tissues, as a causative agent during attacks. Diagnostic tests for CMV colitis include CMV PCR in tissue and blood for viral load detection, along with CMV detection in intestinal biopsy tissue by Immunohistochemical (IHC) staining. Our study aimed to determine a threshold value for CMV viral load in tissue to facilitate the diagnosis of CMV colitis, particularly in patients without IBD and mainly in UC patients where CMV colitis is more common. Methods: All patients undergoing colonoscopy at the Endoscopy Unit of the Gazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Gastroenterology, between May 2022 and January 2024 were included. Patients who could not undergo biopsy during colonoscopy and those who refused to participate were excluded. Biopsies were taken from ulcerated tissue in the rectum during colonoscopy. Separate forceps were used to prevent contamination during biopsy collection for tissue CMV PCR sampling. Biopsy samples were divided for histopathological examination and tissue CMV PCR. Tissue biopsy specimens were stained with IHC for CMV. Simultaneously, CMV PCR in blood and CMV serology (anti-CMV IgG, anti-CMV IgM, CMV IgG avidity in patients with positive anti-CMV IgM) were evaluated. Results: A total of 158 colonoscopy procedures were included in the study, involving 139 patients. Of these patients, 66 were female (47,5%) and 73 were male (52,5%). Among the 139 patients, 30 had Crohn's Disease (21,5%), 37 had Ulcerative Colitis (26,6%), and 72 (51,7%) had non-IBD diagnoses.