Her altgrubu Bn veya her öz homomorfik görüntüsü No olan lokal nilpotent gruplar
Locally nilpotent groups with all subgroups Bn or all proper homomorphic images No
- Tez No: 123563
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
HER ALTGRUBU Sn VEYA HER ÖZ HOMOMORFİK GÖRÜNTÜSÜ N0 OLAN LOKAL NİLPOTENT GRUPLAR DOKTORA TEZİ Selami ERCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2002 ÖZET Bu tez çalışmasında her öz altgrubu 3ia (n, altgruplara bağlı, ne N) olan lokal nilpotent gruplar ve her öz homomorfik görüntüsü No olan grupların yapısı incelenmiştir. 3. ve 4. Bölümde her öz altgrubu Bn olan lokal nilpotent grupların hip er merkez veya Baer grup, ve n, H dan bağımsız sabit olması durumu incelenmiştir. 5. Bölümde her öz altgrubu 5n (n, altgruplara bağlı, neN) olan nilpotent olmayan altgrubu maksimal altgruba sahip olmayan gruplar incelenmiştir. 6. Bölümde W. Möhres in No gruplar için elde ettiği bazı sonuçlar, her öz homomorfik görüntüsü No olan gruplar içinde elde edilmiştir. Bilim Kodu : 403.01.01 Anahtar Kelimeler Lokal nilpotent gruplar, Hipermerkez gruplar, Altnormal altgruplar, Baer gruplar, Just-non-x gruplar, Öz homomorfik görüntü Sayfa Adedi : 55 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Ahmet ARIKAN
Özet (Çeviri)
11 LOCALLY NILPOTENT GROUPS WITH ALL SUBGROUPS Sn OR ALL PROPER HOMOMORPfflC IMAGES N0 ( Ph. D. Thesis ) Selami ERCAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2002 ABSTRACT In this thesis, we consider locally nilpotent groups with all subgroups 3Sn (n, depends on subgroups, ne N) or all proper homomorphic images No. In Chapter 3 and Chapter 4 we consider hypercentral or Baer groups with all proper subgroups HBn (n, depends on subgroups, ne N) and.locally nilpotent groups with all subgroups 3?n (n is fixed and independent on subgroups, ne N). In Chapter 5 we consider the groups with all proper subgroups are Sn (n, depends on subgroups, ne N) and each non-nilpotent subgroup has no maximal subgroup. In Chapter 6 we obtained certain same results for the groups whose all homomorphic images are No, which due to W. Möhres. Science Code : 403.01.01 KeyWords : Locally nilpotent groups, Hypercentral groups, Subnormal subgroups, Baer groups, Just-non-% groups, Proper homomorphic image. Page Number : 55 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ARIKAN