Zaman tanım bölgesinde güncel tasarım şartı gruplarını sağlayan üçüncü mertebe modellerin belirlenmesi ve uygulanması üzerine
On Determination and application of third order models satisfying current sets of control system design specifications in time domain
- Tez No: 123564
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR T. HONDUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ZAMAN TANIM BÖLGESİNDE GÜNCEL TASARIM ŞARTI GRUPLARINI SAĞLAYAN ÜÇÜNCÜ MERTEBE MODELLERİN BELİRLENMESİ VE UYGULANMASI ÜZERİNE (Doktora Tezi) Yavuz ZÜMRÜT GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2002 ÖZET Kontrol sistemlerinin analizinde ve tasarımında ikinci mertebeden modellerin yetersizliği bilinen bir gerçektir. Üçüncü mertebeden tek sıfırlı modellerin ise, yüksek mertebeden sistemleri pek çok durumda çok daha yakınlıkla temsil ede bilen modellerin en basiti olduğu söylenebilir. Ayrıca uygulamada, haberleşme sistemleri hariç, kontrol sistemlerinin performansının en gerçekçi olarak zaman tanım bölgesi kriterleri ile ölçüldüğü bilinmektedir. Bu açılardan değerlendirilerek, bu tez çalışmasında, yalnızca zaman tanım bölgesi performans kriterlerinden oluşturulan güncel tasarım şartı gruplarını sağlayan üçüncü mertebeden tek sıfırlı referans modellerin belirlenmesi için bir yöntem geliştirilmiştir. Sözkonusu tasarım şartı grupları, basamak cevabı per formans kriterlerinden olan maksimum aşma yüzdesi, yükselme süresi, maksi mum aşma zamanı ve yerleşme süresi kriterleri ile hız (rampa) hata katsayısı kriterinin uygun kombinasyonları ile oluşturulmuştur. Normalizasyon işleminin uygulanmasıyla, modellere ait sabit maksimum yüzde aşma eğrileri katsayı düzleminde elde edilebilmiştir. Bu eğriler ve üzerlerinde11 tanımlanan birinci kol, dirsek bölgesi ve ikinci kol bölgelerinin baz alınmasıyla, modellerin basamak cevabı karakteristikleri ayrıntılı olarak incelenmiş ve bu incelemeyle elde edilen birtakım bulguların değerlendirilmesiyle, eğriler üzerin de iki yönlü bir arama yöntemi geliştirilmiştir. Sözkonusu yöntemin uygulan masını sistematikleştirmek amacıyla da Matlab kullanılarak birkaç bilgisayar programı hazırlanmıştır. Orijinali itibarıyla hibrid (zaman, frekans ve kompleks tanım bölgelerinde tanımlı) tasarım şartları için belirlenen ikinci mertebeden tek sıfırlı modellerin kullanılmasıyla tatminkar olmayan sonuçlar veren Chen ve Shieh'in kontrol sistemi tasarım yönteminin başarısı ve etkinliği, yalnızca zaman tanım bölgesindeki tasarım şartları için belirlenen üçüncü mertebeden tek sıfırlı modellerin kullanımıyla önemli ölçüde arttırılmıştır. Böylece yöntem, Kök Yer Eğrisi ve Bode yöntemleri gibi yerleşmiş yöntemlerle eşdeğerli ve seçenek bir tasarım yöntemi haline gelmiştir. Bilim Kodu : 625.01.03 Anahtar Kelimeler : Düşük mertebeli modeller), referans modeller), mo del indirgeme (sadeleştirme), kontrol sistemi tasarımı, kompansatör (kontrolör) tasarımı Sayfa Adedi : 119 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yaşar T. HONDUR
Özet (Çeviri)
Ill ON DETERMINATION AND APPLICATION OF THIRD ORDER MODELS SATISFYING CURRENT SETS OF CONTROL SYSTEM DESIGN SPECIFICATIONS FN TIME DOMAIN (Ph. D. Thesis) Yavuz ZUMRUT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY October 2002 ABSTRACT It is a known fact that second order models are not sufficient in the analysis and the design of control systems. On the other hand, it can be stated that third order models with one zero are the simplest of models that can approximate the high order models more closely in most cases. Besides, in practice, it is known that the performance of control systems, excluding communication systems, is measured more realistically by its time domain characteristics. In these respects, a method has been developed in this thesis work to determine third order models with one zero which satisfy the current design specification groups constituted only from the time domain performance criteria. The design specification groups in question are constituted from suitable combinations among step response performance criteria such as maximum percentage overshoot, rise time, peak time, settling time and velocity (ramp) error constant. By the application of the normalization procedure, the maximum percentage overshoot contours of the models could be presented in the coefficient plane. Then first arm, second arm and elbow zones are described on these contours.IV Taking all of them as a base, step response characteristics of models have been investigated in detail and with the evaluation of data obtained from this investigation a two directional search method has been developed on those contours. A few computer programs have also been developed in Matlab to systematize the method mentioned. The success and effectiveness of the Chen and Shieh's control system design method, which gives unsatisfactory results with using originally the second order models with one zero determined for hybrid design specifications (defined in time, frequency and complex domains), have been considerably improved with the use of third order models with one zero determined only for the time domain design specifications. Thus, the method mentioned has become equivalent and alternative design method for classical ones like Root-Locus and Bode-plot. Science Code : 625.01.03 KeyWords : Low order model(s), reference model(s), model reduction, control system design, compensator (controller) design Page Number : 119 Adviser : Prof. Dr. Yaşar T. HONDUR