Çiğneme kaslarının fonsiyonel bozukluklarında yüksek voltaj stimülasyonu ve ultrasound tedavilerinin etkinliklerinin incelenmesi
High voltage stimulation in the functional disorders of masticator muscles and evaluation of the efficiency of ultrasound therapies
  1. Tez No: 123590
  2. Yazar: ALPER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANSU ALPASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
-86- OZET Popülasyonun büyük bir bölümünü etkileyen çiğneme kaslarının fonksiyonel bozuklukları, orofasiyal bölgedeki dental orjinli olmayan ağrının en önemli nedenlerindendir. Anormal kas fonksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkan miyofasiyal ağrı, çiğneme kaslarında ağrı, hassasiyet ve çene fonksiyonlarında ağrılı kısıtlanmaya neden olarak günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ağrı genellikle preauriküler ye retroorbital bölgede lokalize olmakla birlikte frontal, servikal ve oksipital bölgeye de yayılabilmektedir. Çiğneme kaslarının fonksiyonel bozukluklarında ağrıya eşlik eden diğer bir belirti de disfonksiyondur. Disfonksiyon, mandibulanın lateral, protruziv, retrüziv hareketlerinde ve ağız açıklığında kısıtlanma ayrıca ağız açma hareketi sırasında deviasyon şeklinde görülmektedir. Çiğneme kaslarının fonksiyonel bozukluklarının tedavisi amacıyla farklı bir çok yöntem kullanılmaktadır. Çene egsersizleri, ultrasound, elektroterapi, sıcak ve soğuk uygulanmasını içeren fizik tedavi yöntemleri; kas gevşetici, analjezikler ve antidepresanları içeren farmakolojik tedavi, okluzal splintler tedavi amacıyla sıklıkla başvurulan yöntemlerdir, özellikle gastrointestinal problemler ya da böbrek rahatsızlığı gibi sistemik problemler nedeniyle farmakolojik tedavinin sınırlı kaldığı durumlarda fizik tedavi uygulamaları ve splintler tercih edilen yaklaşımlar olmaktadır. Çalışmamızda çiğneme kaslarının fonksiyonel bozukluğu şikayeti olan hastalarda, splint ile kombine şekilde yüksek voltaj stimülasyonu (HVS) ve ultrasound tedavilerinin semptomları ortadan kaldırmadaki etkinlikleri incelenmiştir. Bu amaçla çiğneme kaslarının fonksiyonel bozukluğu şikayeti olan toplam 34 hasta iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba haftada 2 kere, 4 hafta süresince ve 5 dakikalık seanslar halinde ultrasound, diğer gruba haftada 2 kere, 4 hafta süresince ve 20 dakikalık seanslar halinde HVS uygulanmıştır. Ayrıca hastalara tedavi süresince yumuşak gece plağı kullandırılmıştır.-87- Hastalar tedavi öncesinde, tedavinin hemen bitiminde, tedavi sonrası 3. ay ve 6. aylarda palpasyonda kas hassasiyeti, maksimum ağız açıklığı, sağ-sol lateral hareketler, istirahat konumunda ağrı, fonksiyon sırasında ağrı ve sübjektif semptomlar açısından değerlendirilmiştir. Tedavi sonrası elde edilen değerler tedavi öncesi değerlerle kıyaslanmıştır. Her iki tedavinin sonucunda da tedavinin hemen bitiminde ve tedavi sonrası 3. ay kontrol döneminde kasların palpasyona hassasiyetinde belirgin bir azalma, maksimum ağız açıklığında artış, istirahat ve fonksiyon sırasındaki ağrı şikayetinde azalma olduğu tespit edilmiştir. Tedavi sonrası 6. ay kontrol döneminde HVS grubunda maksimum ağız açıklığında yeniden azalma, istirahat ve fonksiyon sırasındaki ağrıda ise bir artış olduğu tespit edilmiştir. Ultrasound grubunun tedavi sonrası 6. ay kontrol döneminde ise sadece istirahat konumundaki ağrıda yeniden bir artış tespit edilmiştir, iki grup bibiri ile karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel bir fark bulunamamıştır. Sübjektif semptomlar değerlendirildiğinde, her iki grupta da tedavinin hemen bitiminde hastaların şikayetlerinde belirgin düzelme olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızın sonucu kas fonksiyon bozukluklarının semptomatik tedavisinde ultrasound ve HVS tedavilerinin, semptomların giderimesinde başarılı olduğunu ve diğer geleneksel yöntemlere alternatif olarak ya da yardımcı yöntem olarak kullanılmasının yararlı olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
-88- ABSTRACT Functional disorders of the masticatory muscles affecting the majority of the population is one of the main reason of pain in orofacial region that is not related with dental orgin. Myofacial pain resulting from the abnormal function of the masticatory muscles cause muscle tendemes, and painful limitation of jaw movements that restricts daily activities. Pain is generally localized in the preauricular and retroorbital regions but it can also spread to cervical and occipital region as well. Another symptom accompanying pain in functional disorders of the masticatory muscles is dysfunction causing limitation of the lateral, protrusive and retrusive jaw movements and mouth opening. Various methods are being used for the treatment of functional disorders of the masticatory muscles. Physical therapy methods including jaw exercises, ultrasound, electrotherapy, hot and cold application, pharmacological therapy containing muscle relaxants, analgesics and antidepressants, and occlusal splints are frequently being used for therapeutic purposes. Physical therapy applications and splints are preferred where pharmacological therapies are not the first choice due to the systemic problems like gastrointestinal and kidney disorders. Efficacy of high voltage stimulator and ultrasound therapies in combination with splint use in resolving the signs and symptoms of functional disorders of masticatory muscles were evaluated comparatively in our study. Thirty four patients with functional disorders of the masticatory muscles were divided into two groups. Ultrasound was applied for 5 minutes twice a week in one group, and HVS was applied for 20 minutes twice a week in the other group during the 4 weeks treatment period. Also, soft splint was used by the patients during the therapy. Patients was evaluated considering muscle tenderness, maximum mouth opening, right-left lateral jaw movements, pain during rest, pain during function and subjective symptoms immediately after the treatment, 3 months, and 6 months-89- following the recession of the therapy. Data obtained following treatment was compared with those obtained before therapy. There was a significant decrease in muscle tenderness to palpation, increase in the maximal mouth opening, reduction in pain during rest and function in both groups following therapies. However, there was a reduction in maximal mouth opening, and increase in pain during rest and function in HVS group at 6 months following the therapy. Pain scores of ultrasound group showed an increase during rest at 6 months following the therapy. However, between group statistical analysis did not show any significance. When subjective symptoms were evaluated, there was an obvious relief of the complaints immediately after the treatment in both groups. Our results show that ultrasound and HVS therapies are proven to be successful for resolving the symptoms of functional disorders of the masticatory muscles and may be used as an alternative or in combnation with the conventional therapies.