Kırsal kesimde evde ve huzurevlerinde kalan 60 yaş ve üzeri yaşlılarda sosyal sorunların karşılaştırılması
The comparison of social problems or difficulties which the elderly people over 60 years old may encounter between those who live in a rural area and those live in rest rooms
- Tez No: 123593
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Huzurevi ve evde yaşayan yaşlıların fiziksel ve sosyal durumlarının belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Seyranbağları ve Omitköy huzurevinde yaşayan 221, Ankara Gölbaşı ilçesine bağlı Ahiboz, Beynam ve Gökçehöyük köylerinde yaşayan İSO, 60 yaş ve üzeri kişiden oluşan araştırma grubuna anket yöntemi kullanılarak yapılmış tanımlayıcı bir araştırmadır. Ev ve huzurevinde yaşayan yaşlılar arasında yaş, medeni durum, eğitim durumu, çocuk sayılan, düzenli bir işte çalışma durumları, kendi sağlık durumlarını değerlendirme, boş zamanlarını değerlendirme durumları, duygularını paylaşacak arkadaşa sahip olma durumları bakımından farklılık olduğu tespit edilmiştir. Huzurevinde yaşayanlar evde yaşayanlara göre daha yaşlıdır. Huzurevinde yaşayanların yaş ortalaması 76,1 + 8,2 iken evde yaşayanların yaş ortalaması 67,8 + 5,8'dir. Evli olma oranı evde yaşayanlarda huzurevinde yaşayanlara göre daha yüksek iken bekar; dul ve boşanmış olanların sayısı huzurevlerinde daha yüksektir. Evde yaşayanların huzurevinde yaşayanlara göre eğitim seviyesinin düşük olduğu, lise ve üzeri eğitim alan olmadığı, okur-yazar olmayanların oranının ise huzurevinde yaşayanlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Huzurevinde kalanların % 24 ' ünün, evde kalanların ise % 16,4' ünün hiç çocuğu yoktur. Bunun yanında çocuğu olanlar arasında da evde kalanların huzurevinde kalanlara göre daha çok çocuğunun olduğu görülmektedir.-73. Huzurevinde yaşayanların % 57,7'sinin daha önce düzenli bir işte çalışmış oldukları görülürken, evde yaşayanların yalnızca % 36'sı daha önce düzenli bir işte çalışmıştır. Araştırma grubunun kendi sağlıklarını değerlendirme durumları incelendiğinde evde ve kurumda yaşayanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fork olduğu görülmüştür ( ki-kare = 38,86, p < 0,000 ). Evde yaşayanlardan yalnızca % 5, 3'ü kendisini kötü hissederken huzurevinde yaşayanların ise% 19,1'i kendini kötü hissetmektedir. Huzurevinde kalanlar arasında boş zamanlarını bir uğraşla geçirenlerin sayısı % 35,7 iken, evde yaşayanlarda % 60 gibi yüksek bir orandadır. Araştırma grubunun dertlerini paylaştığı bir arkadaş varlığı durumu incelendiğinde huzurevinde yaşayanların çoğunluğunun dertlerini paylaşacak bir arkadaşlarının olmadığı ( % 57 ) evde yaşayanların ise büyük çoğunluğunun ( % 68 ) bir arkadaşının olduğu tespit edilmiştir. Sigara veya alkol kullanma durumları, kaza veya ameliyat geçirme durumları, kronik hastalık ve ilaç kullanma durumları bakımından ise iki grup arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine physical and social differences between the elderly people who live at their homes and those live in rest rooms This study includes 221 people who live in Seyranbağlan and Omitköy Rest Rooms and 150 people who live in Ahiboz, Beynam and Gökçehöyök villages in Gölbaşı district. All of the people are older than 60 years. The used methodology is poll. There are meaningful differences between the elderly who live at their homes and those who live in rest rooms in terms of age, marital status, education, the number of children they have, having a job now or before, being able to appraise their health condition, using their spare time effectively, having a friend who can share their emotions. The people who live in rest rooms are older than those who live at their homes. While the age average of the elderly people who live in rest rooms is 76,1 + 8,2, the age average of the elderly people who live at their homes is 67,8 + 5,8. The percentage of the elderly people who are married is higher among those who live at their homes than those who live in rest rooms. Moreover, the number of the elderly people who are divorced or widowed is bigger among the elderly people who live in rest rooms. The elderly people who live at their homes have lower education level. They even have no high school education or more. Moreover, the percentage of people who are not literate is higher among the elderly people who live at their homes. %24 of the elderly people who live in rest rooms and %16,4 of the those who live at their homes have no children. Furthermore, the elderly people who live at their homes have more children than those who live in rest rooms.75- It is defined that while %57,7 of the elderly people who live in rest rooms have had a job before, this percentage among the elderly people who live at their homes is %36. It is seen that there are statistically meaningful differences between two groups when they appraise their health condition. (Ki-kare = 38,86, p < 0,000.) While only %5,3 of the elderly people who live at their homes feel themselves not fine, %19,1 of those who live in rest rooms feel themselves not fine. While the percentage of the elderly people who use their spare time effectively among the elderly people who live in rest rooms is %35,7,that among those who live at their homes is%60. It is seen that while most of the elderly people who live in rest rooms (%57) have no friend with whom they can share their feelings, most of the elderly people who live at their homes (%68) have. In spite of this, there is almost no difference between the elderly people who live at their homes and those who live in rest rooms in terms of smoking cigarettes, drinking alcohol, having an accident or having an operation, having a chronic disease and using drugs systematically.