Bukkal dişeti çekilmesi tedavisinde aselüler bağ doku matriksinin otojen bağ doku greftleri ile klinik olarak karşılaştırılması
Comparative clinical study of a cellular connective tissue matrix and autgeneous connective tissue graft in the treatment of gingival recession
- Tez No: 123592
- Danışmanlar: PROF.DR. KÖKSAL BALOŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
-81- ÖZET Dişeti çekilmesi, dişeti kenarının mine sement sınırının apikalinde konumlanmasıdır.108 Dişeti çekilmelerini tedavi etmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı dişeti çekilmesi defektlerinin tedavisinde subepitelyal bağ doku grefti (SBG) ile kombine edilen kuronale pozisyone flep tekniği ile absorbe olabilen kolajen membranın kullanıldığı yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniğini klinik olarak karşılaştırmaktır. Ayrıca çalışmamızda, sigaranın ve interdental papil boyutlarının bu tekniklerin tedavi sonuçlarına etkileri değerlendirilmiştir. Tek köklü dişlerde, çift taraflı Miller kl.l.ll dişeti çekilmesi defekti olan 17 hastada mevcut 34 defekt tedavi edilmiştir. Günde 10 adetden fazla sigara içen hastalar sigara kullanıcısı olarak kabul edilmiştir. Çalışmamızda 6 hasta sigara kullanmakda, 11 hasta kullanmamaktadır. İki teknikden biri rastgele seçtiğimiz simetrik defektlere uygulanmıştır. Tüm gruplarda, flebi kuronal yönde pozisyonlandırabilmek için vertikal insizyonlar mukogingival sınırının ötesine uzanacak şekilde gerçekleştirilmiş ve tam kalınlık kaldırılan flep yarım kalınlık devam ettirilmiştir. Kök yüzeyi küretlerle planlanmıştır. Bağ doku grefti Nelson'116 un tarif ettiği şekilde damakdan çıkarılmıştır. Otogreft veya YDR bariyer membran alıcı bölgeye yerleştirildikten sonra üzeri kuronale pozisyonlandırılan flep ile tamamen kapatılmış ve sutürlenmiştir. Operasyon öncesi ve operasyon sonrası 3., 6., 9. ve 12. aylarda klinik parametreler kayıt edilmiştir. Klinik parametreler; sondlama derinliği (SD), sondlamada kanama, çekilme derinliği (ÇD), çekilme genişliği (ÇG), klinik ataşman kazancı (KAL), keratinize doku genişliği (KG) ve kök yüzey kapanma yüzdesinden oluşmaktadır. Operasyon öncesi dişeti çekilmesi defektine komşu mezyal ve distal interdental papil yüksekliği ve taban genişliği ölçümleri kayıt edilmiştir. * Tutoplast ® Pericardium Bovine ( Tutogen Medical GmbH, Neunkirchen, Germany )-82- SBG grubunda operasyon öncesi ortalama 4.62 ± 1.05 mm. olan ÇD 12.ay 0.47 ± 0.80 mm, YDR grubunda ise 4.71 ± 0.69 mm.olan ÇD 12.ay 0.94 ± 1.14 mm, elde edilen kök yüzey kapanması sırasıyla %89.99, %81.08 dir. SBG grubunda operasyon öncesi ortalama 3.82 ± 1.29 mm. olan ÇG 12. ay 0.41 + 0.71 mm, YDR grubunda ise 3.59 ± 1.28 mm. olan ÇG 12.ay 0.77 ± 1.09 mm., elde edilen çekilme genişliğindeki azalma sırasıyla % 89.26, %77.55 dir. YDR ve SBG teknikleriyle elde edilen klinik ataşman kazancı sırasıyla 4.15rrrm. ve 4.18mm. dir. Her iki teknik ile elde edilen klinik ataşman kazancı, dişeti çekilme derinliği ve genişliğindeki azalma miktarları karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan kaydadeğer bir fark elde edilmemiştir. 12. ay elde edilen keratinize doku kazancı YDR grubunda ortalama 1.24 ± 0.30 mm, SBG grubunda 2.31 ± 0.31 mm. dir. YDR grubu ile karşılaştırıldığında, SBG grubunda 3., 6.,9. ve 12. aylarda elde edilen keratinize doku kazancı istatistiksel olarak anlamlıdır. 12. ay sondlama derinliğinde elde edilen azalma YDR grubunda 0.37 mm, SBG grubunda 0.03 mm. dir, SBG grubu ile karşılaştırıldığında YDR grubunda 6., 9.,12. aylarda elde edilen sondlama derinliğindeki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Her iki gruptada papil yüksekliği ile kök kapanması arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Korelasyon analizi ile papil yüksekliği azaldıkça elde edilen kök kapanma miktarının arttığı tespit edilmiştir.-83- YDR grubunda sigara ile kök yüzey kapanmasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sigara YDR tedavisi sonuçlarını olumsuz etkilemektedir. Sonuç olarak, dişeti çekilmesi defektlerinin tedavisinde YDR ve SBG teknikleri kaydadeğer derecede klinik ve estetik düzelme sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
-84- SUMMARY Gingival recessions occurs when the gingival margin is apically located to the cemento-enamel junction.108 Various procedures have been proposed to treat gingival recession. The purpose of this study was to evaluate a clinical comparison of coronally positioned flap combined with supepithelial connective tissue graft (SCG) and guided tissue regeneration technique (GTR) with a bioabsorbable collagen membran* in the treatment of gingival recessions in human. Furthermore, the present study was designed to evaluate treatment outcome following these techniques in smokers and non-smokers and was assesed if the dimension of the interdental papilla may be a prognostic factor for the clinical outcome. 34 defects were treated in 17 patients who presented Miller kl.l.ll bilateral gingival recessions on single rooted teeth. Patients were regarded as smokers if they smoked more than 10 cigarettes/day. 6 patients were smokers while 11 patients were non- smokers. Contralateral sites were assigned at random to one of the surgical techniques. In all groups, vertical incisions were applied beyond the mucogingival junction and the full- thickness flap was continued as a partial-thickness flap to enable coronal elongation of the flap. Root surface was planed with periodontal currets. Subepithelial connective tissue graft was obtained from the palate using the tecnique described by Nelson.116 Following placement of a free connective tissue tissue autograft or GTR barrier, the flap mobilized coronally and then sutured. Clinical parameteres recorded pre-surgery and at 3, 6, 9, 12 months post- surgery. These clinical measurments included probing depth (PD), bleeding on probing, recession heigth (RH), recession width (RW), clinical attachment level (CAL), keratinized * Tutoplast ® Pericardium Bovine ( Tutogen Medical GmbH, Neunkirchen, Germany )-85- tissue width (KW) and final percentage of root coverage. We were taken pre - surgery base and height measurment of the mesial and distal papilla adjacent to the involved tooth. The mean RH decreased from 4.71 ± 0.69 mm at pre-surgery to 0.94 ± 1.14 mm. at 12 months in the GTR group, and from 4.62 ± 1.05 mm. at pre-surgery to 0.47 ± 0.80 mm. at 12 months in the SCG group, representing a percentage of coverage of %81.08 and %89.99, respectively. The mean RW decreased from 3.59 ± 1.28 mm. at pre-surgery to 0.77 ± 1.09 mm. at 12 months in the GTR group, and from 3.82 ± 1.29 mm. at pre-surgery to 0.41+ 0.71 mm. at 12 months in the SCG group, representing a percentage of decreased of %78.55 and %89.26, respectively. Mean CAL gain obtained between pre-surgery and 12 months with GTR and SCG procedures was 4.15mm. and 4.18mm, respectively. No significant differences were observed among the two techniques in RH, RW and CAL improvoments. The mean increase keratinized tissue at 12 months was 1.24 + 0.30 mm. in the GTR group and 2.31 ± 0.31 mm. in the SCG group. The SCG group had a statistically significant increased in keratinized tissue after 3, 6, 9 and 12 months compared to the GTR group. The mean reduction in PD was 0.37mm. for GTR and 0.03 mm. for SCG after 12 months post- surgery. The GTR group had a statistically significant decreased PD after at 6, 9, 12 months compared to the SCG group.-86- ln the present study indicates that the root coverage following GTR and SCG procedures is significantly correlated to papilla heigth. The correlation analysis showed a tendency towards a greater coverage in sites with the smaller papilla. Root coverage was significantly correlated to smoking following for GTR procedures. Results indicate that GTR treatment outcome following impaired in cigarette smokers. In conclusion, both SCG and GTR techniques demonstrated significant clinical and esthetic improvement for gingival recession coverage