Orta öğretim kurumlarında sportif faaliyetlere katılan öğrencilerin katılım amaçları ve karşılaştıkları problemlerin tespitine yönelik durum analizi : Ankara ili örneği
The situational analysies of the participational aims and problems of the students that participate sportive activities in secondary education institutions
  1. Tez No: 123602
  2. Yazar: FATİH SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
-215- ÖZET Bu araştırmada orta öğretim kurumlarında sportif faaliyetlere katılan ödentilerin, karşılaştıkları sorunların, okul türlerine, cinsiyetlerine, ilgilendikleri spor branşlarına, ailelerinin gelir düzeylerine göre farklılaşma durumları karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2001-2002 Eğitim - öğretim yılında Ankara'nın merkez ilçelerindeki ortaöğretim kurumlarında okuyan, 170 sporcu öğrenci oluşturmuştur. Araştırma, şans yoluyla belirlenen ortaöğretim kurumlarında sportif faaliyetlerini yürüten erkek ve bayan sporcu öğrenciler üzerinde yürütülmüştür. Elde edilen verilerin, istatistiksel analizlerinde, basit frekans dağılımları ve yüzdeleri, çapraz tablolar, t testi ve tek yönlü varyans analizleri yapılmıştır. Öğrencilere uygulanan anketin, ilk 9 sorusu tanıtıcı bilgilerden oluşmakta diğer 15 soru ise öğrenci sorunlarının tespitine yöneliktir. Öğrencilerin sportif faaliyetleri, sağlıklı olmak, zindelik, mutlu olmak ve kendilerini güçlü hissettikleri için, yetenek ve becerilerinin arttığını hissettikleri İçin, herkesin kendilerine beğeni ile baktığına inandıkları için, boş zamanlarını iyi şekilde değerlendirdiklerine inandıkları için yaptıkları görülmektedir. Bu faaliyetlere katılımlarında beden eğitimi öğretmenleri, aileleri ve arkadaşları dışında, kimseden, hiçbir kurum ve kuruluştan destek görmedikleri ortaya çıkmıştır. Spor yaparken, üniversite sınavına hazırlanmak zorunda olmaları, spor çalışmalarının düzenli yapılmıyor olması, yeterli spor malzemelerinin bulunmuyor olması, ders başarılarını olumsuz etkiliyor olması,-216- sportif faaliyetlerin maddi yükünün fazla olması gibi problemler, diğerlerine göre daha ön plana çıkmıştır. Ayrıca, sporcuların cinsiyetleri ile uğraştıkları spor branşları, okul türleri ile okullarında bulunan baza tesis ve malzemeler, okul türleri ile karşılaştıkları problemler ve spor branşları ile karşılaştıkları problemler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-217- SÜMMARY In this research, it was compared the problems of secondary school students wheter or not differ according to the their school types, sexes, spor branches and family income. In this research there are 170 students-athletes who study in secondary schools in Ankara's Central towns in 2001-2002 education and teaching year. The research has been done on male and female students-athletes in secondary schools that has been choosen by randomly. In the statistical analysises, simple frequency distributions and percentages, cross tables, t test and one way variation analysises have been done. In the first group nine questions are formed from introductory information and the other fifteen questions are about students conditions.. It is seen that the students do sportive activities to be healthy, to be happy, to feel strong, to feel develop their ability and skills, to use their free time better. It has been seen that except their phisical education teacher, their family and their friends, no institution and foundation have supported these students to join the activities. The main problems which are seen much more than the others, are while studying because they have to study university exam, they don't do sports activities orderly; they don't have enough spor materials; they can't study their school lessons very well; and the problems about material tasks are much more.-218- Moreover, it has been found that there are meaningful differences between their sexes and their branches, their school types and some foundations and materials in the schools, their school types and problems, their sports branhces and problems.