II. Yıldızlar Avrupa Greko-Romen Güreş Şampiyonası müsabaka teknik analizi
The second Cadet European Greco-Roman Wrestling Champion ship competition analyses
- Tez No: 123601
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 4381
Özet
32 ÖZET Bu çalışmanın amacı; II. Yıldızlar Avrupa Greko-Romen Güreş Şampiyonası'ndaki etkili tekniklerin belirlenmesi ve müsabaka puan değerleri, pasivite oranları ile müsabaka bitiş süresi gibi kriterlerin değerlendirilmesidir. Bu çalışmanın amacı için, II. Yıldızlar Avrupa Greko-Romen Güreş Şampiyonası'ndaki toplam 278 güreş müsabakası kamera ve filme alınarak analiz edilmiştir. Istatiksel analizler için değerlendirmeler. 1) Şampiyonadaki tüm müsabakalara, 2) Klasman müsabakalarına, 3) Türk Milli Takımının müsabakalarına göre yapılmıştır. Gözlenen değerler, yüzdeler olarak sunuldu. Gözlenen değerler açısından farklılıkların olup olmadığının araştırılmasında Kay kare (x2) analizleri yapılmıştır, farklılıkların araştırılmasında 0.05 anlamlılık seviyesi kabul edildi. Elde edilen sonuçlar, müsabaka bitiş süresi, teknik, puan ve pasivite kriterleri açısından istatiksel anlamda (0.05 seviyesinde) farklılık olmadığını gösterdi. Yine bu çalışmada gözlenen toplam 17 teknikten çırpma, supleks, kol çekme, salto, bele girme, künde teknikleri, Türk ve yabancı güreşçiler tarafından kullanılan teknikler olarak tespit edilmiştir. Sadece çırpma, supleks, kol çekme, salto, bele girme, künde teknikleri Türk güreşçileri tarafından daha büyük oranda kullanılmıştır. Sonuç olarak; güreşte başarıyı etkileyen faktörlerin tespitinde sadece bu çalışmada gözlenen kriterler değil, yapısal, fizyolojik ve taktik gibi kriterlerin birlikte değerlendirilmesi daha anlamlı gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
33 SUMMARY The aim of this study was to determine the effective techniques in the second Cadet European Greko-Romen Wrestling Champion ship and to evaluate criteria such as competition point values, passivity ratio and competition ending time. For study, in the second the Cadet European Greko-Romen Wrestling Champion ship total 278 wrestling competitions were analysed and filmed with cameras. Evaluations for statistical analysises were done according to the followings; 1) AH the competitions in the champion ship 2) Classified competitions and 3) The competitions of Turkish National team. Observed values were given in percentage (x2) analysises were done to understand if there were any differences for observed values. In the research of differences, 0.05 was accepted as significance level. The obtained results showed that there was no difference in statistical (0.05 level) view in terus of competition ending time, technique, point and passivity criteria. Again in this study, from the observed total 17 techniques, the followig techniques were the ones which were used by bothTurkish and foreign wrestlers; gut werench, supplex, arm grab, throw, woist tackle, crotch, The tecniques established, were used by Turkish and foreing corestlens. Only gut werench, supplex, arm grab, throw, woist teckle, Turkish ride, crotch techniques were used in a great amound by Turkish wrestlers. As a result; in determining the factors that affects the success in wrestling, it seems more meaningful that not only the criteria observed in this work but also the criteria such as the structural, physiological and tactics all should be evaluated together.