Septal perforasyon hastalarında preoperatif ve postoperatif nazal klirens ve koku fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative and postoperative nasal clearance and olfactory functions in patients with septal perforation
  1. Tez No: 936391
  2. Yazar: RAGIP ÇAĞLAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPEMBE BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Nazal septal perforasyon, çeşitli etyolojik faktörlere bağlı olarak nazal septumda tam kat defekt oluşumudur. Bu durum bazı hastalarda rahatsız edici çeşitli semptomlar meydana getirir ve tedavi edilmesi gerekir. Tedavisinde asıl olarak cerrahi tedavi etkindir. Bu çalışmanın amacı, nazal septal perforasyon nedeniyle opere edilen ve fasya lata-kostal kıkırdak sandviç grefti ile nazal septal perforasyon onarımı yapılan hastalarda, perforasyonun kapanmasına bağlı olarak, koku fonksiyonları ve nazal fizyolojinin iyileştiğini göstermektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, toplam 30 hastaya nazal septal perforasyon nedeniyle cerrahi uygulandı. Tüm hastalara“fasya lata-kostal kartilaj sandviç grefti”uygulandı. Preoperatif ve postoperatif 1. ayda, 3. ayda ve 6. ayda hastalara Sniffin' Sticks koku testi, Andersen sakkarin testi ve SNOT-22 anketi yapıldı. Elde edilen veriler, hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, sigara öyküsü, perforasyon yeri ve çapı, etyoloji, şikayetler, postoperatif komplikasyonlar ve perforasyonun kapanma durumu ile birlikte not edildi. Hastaların preoperatif koku skorları, nazal mukosiliyer klirens süreleri ve SNOT-22 skorları postoperatif 1.ay, 3.ay ve 6.ay verileri ile kıyaslandı. Bulgular: Çalışmada 19'u erkek 11'i kadın olmak üzere 30 hasta bulunmaktaydı. 29 hastada anterior yerleşimli perforasyon mevcuttu. En sık şikayet burun tıkanıklığıydı. Perforasyon boyutunun ortalaması 0.96±0.66 cm2 olarak hesaplandı. 30 hastanın tamamında 6 aylık takip sonunda perforasyonun kapanmış olduğu görüldü. Preoperatif koku skorları, nazal mukosiliyer klirens süreleri ve SNOT-22 skorları postoperatif 1.ay, 3.ay ve 6.ay verileri ile kıyaslandı. Toplam koku skorlarında ve nazal mukosiliyer klirens sürelerinde postoperatif 3.ay ve 6.ayda, preoperatif döneme göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Nasal septal perforation is a full-thickness defect in the nasal septum, caused by various etiological factors. This condition can lead to a range of distressing symptoms in some patients and requires treatment. Surgical intervention is the primary effective treatment. The aim of this study is to demonstrate the improvement in olfactory functions and nasal physiology following the closure of the nasal septal perforation in patients who underwent surgery for nasal septal perforation and were treated with a fascia lata-costal cartilage sandwich graft. Materials and Methods: In this study, a total of 30 patients underwent surgery for nasal septal perforation. All patients were treated with a“fascia lata-costal cartilage sandwich graft”. The Sniffin' Sticks olfactory test, Andersen saccharin test, and SNOT-22 questionnaire were administered preoperatively and at the 1st, 3rd, and 6th postoperative months. The obtained data were recorded along with patients age, gender, height, weight, smoking history, perforation location and diameter, etiology and symptoms data, as well as postoperative complications and perforation closure status. The patients preoperative olfactory scores, nasal mucociliary clearance times, and SNOT-22 scores were compared with the data from the 1st, 3rd, and 6th postoperative months. Results: The study included 30 patients, 19 of whom were male and 11 were female. Anteriorly located perforation was present in 29 patients. The most common complaint was nasal congestion. The average perforation size was calculated as 0.96±0.66 cm2. At the end of the 6-month follow-up, it was observed that the perforation had closed in all 30 patients. Preoperative olfactory scores, nasal mucociliary clearance time, and SNOT-22 scores were compared with postoperative data from the 1st, 3rd, and 6th months. A statistically significant difference was found in total olfactory scores and nasal mucociliary clearance times at the postoperative 3rd and 6th months (p0.05).