Hayvan nazal septal perforasyon modelinde bölünmüş kıkırdak ve bölünmüş kıkırdakla birlikte trombositten zengin fibrin kullanımının tedavideki etkinliğinin araştırılması
Evaluation of the treatment efficacy of using platelet-rich fibrin with sliced cartilage and sliced cartilage in animal nasal septal perforation model
- Tez No: 912329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ELSÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Nazal septum perforasyonu, ortaya çıkardığı semptomlar nedeniyle hastaların günlük yaşam kalitesini ciddi şekilde azaltmaktadır. Tedavisinde,“ altın standart ”olarak kabul edilen bir yöntem henüz bulunmamaktadır. Bölünmüş kıkırdaklar, cerrahi onarımda interpozisyonel greft materyali olarak kullanılmaktadır ancak yerleştirildikleri bölgede kümelenme, yeterli rijiditeyi sağlayamama gibi dezavantajları bulunmaktadır. Bu nedenle bölünmüş kıkırdaklar, çeşitli materyallere sarılarak cerrahi onarımda kullanılmaktadır. Trombositten zengin fibrinin (TZF), içerdiği sitokinler sayesinde doku iyileşmesini destekleme, inflamasyonu düzenleme, enfeksiyonu azaltma ve içerdiği fibrin mimarisi sayesinde dokuları stabilize etme gibi özellikleri bulunmaktadır. Çalışmamızda, septum perforasyun onarımında interpozisyonel greft materyali olarak, bölünmüş kıkırdak ve trombositten zengin fibrinle sarılı bölünmüş kıkırdak kullanımının etkinliğini araştırmayı amaçladık. Çalışma Tasarımı: Prospektif deneysel çalışma Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 36 adet New-Zealand türü tavşan dahil edildi. Denekler rastgele 3 eşit gruba ayrıldı. Deneklerin tümünün nazal septumunda 10*10 mm boyutunda perforasyon oluşturuldu. Kontrol grubunda oluşturulan perforasyon bilateral mukozal flep ile, bölünmüş kıkırdak gurubunda bilateral mukozal flep + bölünmüş kıkırdaklar ile, bölünmüş kıkırdak + TZF grubunda bilateral mukozal flep + TZF ile sarılı bölünmüş kıkırdaklar ile onarıldı. Dört haftalık takip sürecinin ardından denekler sakrifiye edildi. Sakrifiye edilen deneklerin septumları makroskobik olarak incelendikten sonra histopatolojik değerlendirme için rezeke edildi. Bulgular: Kontrol grubundaki tüm deneklerde perforasyonun kapanmadığı görüldü. Bölünmüş kıkırdak grubunda perforasyon kapanma oranı %66,7 iken TZF ile sarılı bölünmüş kıkırdak grubunda %81,8 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Nasal septum perforation significantly reduces the quality of daily life for patients due to the symptoms it causes. Currently, there is no“gold standard”method for its treatment. Sliced cartilages are used as interpositional graft materials in surgical repair, but they have disadvantages such as clustering at the implantation site and not providing sufficient rigidity. Therefore, sliced cartilages are used in surgical repair wrapped in various materials. Platelet-rich fibrin (PRF) supports tissue healing with its cytokines, regulates inflammation, reduces infection, and stabilizes tissues thanks to its fibrin architecture. In our study, we aimed to investigate the effectiveness of using sliced cartilage and sliced cartilage wrapped with PRF as interpositional graft materials in the repair of septal perforation. Study Design: Prospective experimental study Materials and Methods: Thirty-six New Zealand rabbits were included in the study. The subjects were randomly divided into 3 equal groups. A 10*10 mm perforation was created in the nasal septum of all subjects. In the control group, the created perforation was repaired with bilateral mucosal flaps, in the sliced cartilage group with bilateral mucosal flaps + sliced cartilages, and in the sliced cartilage + PRF group with bilateral mucosal flaps + PRF-wrapped sliced cartilages. After a four-week follow-up period, the subjects were sacrificed. The septa of the sacrificed subjects were examined macroscopically and then resected for histopathological evaluation. Results: It was observed that the perforation did not close in any of the subjects in the control group. The perforation closure rate was 66.7% in the sliced cartilage group and 81.8% in the PRF-wrapped sliced cartilage group.