Östrustaki sığır serumu ve fetuinin sığır oositlerinin in vitro maturasyonu üzerine etkileri
The effects of estrous cow serum (ECS) and fetuin on in vitro maturation of bovine oocytes
  1. Tez No: 123724
  2. Yazar: ZEYNEP PINAR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI İZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1192
Özet
78 6. ÖZET Östrustaki Sığır Serumu (Estrous Cow Serum-ECS) ve Fetuinin Sığır Oositlerinin in vitro Maturasyonu Üzerine Etkileri Sunulan çalışmada östrustaki sığır serumu (Estrous Cow Serum-ECS) ve fetuinin mezbahadan toplanan ovaryumlardan aspire edilen sığır oositlerinin in vitro maturasyonu üzerine etkilerinin fertilizasyon başarısı ile ilişkilendirilerek ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada materyal olarak, Ankara İli Çubuk İlçesi belediye mezbahasında kesilen hayvanlardan toplanan 167 ovaryumdan aspire edilmiş 600 oosit (300 Kalite- I and 300 Kalite II) kullanıldı. Ovaryumlar, içerisine penisilin (100 IU/ml), dihidrostreptomisin (50 mg/ml) ve amphotericin-B (50 mg/ml) katılan ve ortalama 30°C sıcaklıktaki serum fizyolojik içinde laboratuvara ulaştırıldıktan sonra yıkandı. Ovaryumların üzerlerindeki yüzeysel folliküller çaplarına göre (2-7 mm-Grup I ve 7- 10 mm-Grup II) sayıldı. Tüm folliküllerin 18 Gluk iğne ile punksiyonları yapılarak oositler aspire edildi.
Özet (Çeviri)
80 7. SUMMARY The Effects of Estrous Cow Seram (ECS) and Fetuin on in vitro Maturation of Bovine Oocytes The aim of this study was to determine the effects of Estrous Cow Serum (ECS) and fetuin on in vitro maturation of bovine oocytes aspirated from slaugthered ovaries in relation with the fertilization competence. A number of 600 good-quality (300 Grade I and 300 Grade n) oocytes aspirated from 167 ovaries collected from the slaugttiered cows at the Municipal slaugterhouse of Çubuk, Ankara were used as the material. Ovaries were pooled and carried to laboratory in a thermos filled with antibiotic (peniciline -100 IU/ml, dihydrostreptomicine-50 mg/ml and amphotericine-B-50 mg/ml) added, app. 30 C°- heat saline and washed with fresh saline. All follicles were punctured with an 18 G needle hold on a 5 ml syringe and aspirated cumulus-oocyte complexes were classified in regard to their morphological apperance (>4 cumulus layers and sandy ooplazm vision Grade I, 3-4 cumulus layers and slightly sandy ooplazm vision Grade n, 1-2 cumulus layers and homogen ooplazma vision Grade m and naked oocytes Grade IV). Only Grade I and n oocytes were used in maturation process. In experimental design, oocytes (200 each) were placed in ttiree different maturation media (TCM-199+0.6% (m/v) BSA-Group I, TCM-199+0.6% (m/v) BSA+ 1 mg/ml Fetuin-Group H and TCM-199+0.6% (m/v) BSA+20% (v/v) ECS- Group m) and incubated under an atmosphere of %5 CO2 at 39 C° for 22-24 hr. At the end of the maturation period the oocytes were evaluated for the degree of cumulus expansion (CE0-no expansion, CEl-slight expansion or CE2-fully expansion) and extursion of the first polar body to the perivitelline space (PB0 or PBI) and transfered seperately for every CE and PB degree to the fertilization media (modified Tyrode's Albumine Lactate Pyruvate medium-TALP) for in vitro fertilization. Heparine (10 p.g/ml) was used as the capacitating agent in vitro fertilization was held with swim up selected spermatozoa under an atmosphere of %5 C02 at 39 C° for 19-20 hr. The detection of both male and female pronucleus was defined as the sign of the fertilization.